10 věcí, které mě překvapily na Vietnamu

Saigon (Ho Chi Minhovo město)

Saigon (Ho Chi Minhovo město)

1. Nemají tam skoro vůbec auta

Většina Vietnamců mají skútry a auta vidíte mnohem méně, než kdekoliv jinde na světě. Když už, tak většinou taxíky. Pořízení si automobilu je pro místní totiž kvůli vysoké dani příliš drahé. Je otázka, co by to udělalo s už tak šílenou dopravou, kdyby si všichni najednou koupili auta.

2. Vietnamci nejí hůlkami, ale příborem

Čekal jsem, že ve Vietnamu použiji svůj skill, tedy jezení hůlkami. Namísto toho jsem byl nucen jídlo pidlat příborem. Příborem bez nože! Tedy přesněji řečeno vidličkou a lžící.

3. Ve Vietnamu panuje tvrdý kapitalismus

Podobně jako v Číně, je komunismus v zemi spíše na oko a dělá krytí pro „nevinnou“ obálkovou korupci. Hned vedle sovětské vlajky uvidíte McDonald a kousek opodál Louis Vuitton.

4. Vietnamci neví, kde je Česko

Možná to byl jen můj omyl a možná mi nerozumněli nebo se jejich název pro Českou republiku hodně liší od „Czech Republic“, ale přišlo mi, že místní ČR moc neznají. Přitom bych to kvůli jejich početné komunitě v Česku předpokládal. Je fakt, že jsem se ptal lidí na jihu a nikoliv v Hanoi, odkud většina našich Vietnamců je.

5. Kuchyně je skvostá

Nečekal jsem, že ve Vietnamu si tak skvěle pochutnám. Jídlo je o tolik lepší než v Kambodži a i lepší než v Thajsku. Přitom moc nestojí a je velmi zdravé.

6. Vietnamci nemohou cestovat

Lidé ve Vietnamu to mají velmi složité s vízi do okolních zemí. My si stěžujeme, že je pro nás vízum do Vietnamu za 50 dolarů drahé, ale oni do Česka ani žádné turistické vízum skoro nedostanou. Kamarádka z Vietnamu raději řeší, že si pořídí pas z jiné země, aby mohla trochu cestovat.

7. Vietnamci nesnáší Čínu a milují západní kulturu

Animozita mezi Vietnamem a Čínou je hlavně kvůli sporu nad souostrovím Paracel, které si po válce ve Vietnamu Číňani přivlastnili a Vietnamci jim to nemohou odpustit. Stejně tak čínské agrese a pokusy o dobytí Vietnamu ve vzdálenější minulosti. Na druhou stranu americké filmy a kultura je zbožňována.

8. Ve Vietnamu všechno skvěle funguje

Pokud máte peníze, koupíte si ve Vietnamu cokoliv. Služby fungují tak, jak je potřeba a třeba nemocnice, byť jsou hůře vybavené, než ty naše, tak vás dají také do pořádku. V tomto směru všechno funguje efektivně.

[fblike]

9. Ve Vietnamu je kvalitní zboží

Základní věci, které potřebujete k životu, jako třeba sekundové lepidlo, gumička apod. jsou vyrobeny jakoby nadpozemsky kvalitně. Lepidlo za 6 Kč, které koupíte na ulici vám v sekundě slepí žraloka na botě. Naše sekundové lepidlo by na to nestačilo a lepidlo na boty schne den. Malá gumička zase vydrží velké natahování.

10. Vietnamci odhazují odpadky na zem

Protože je ve městech nedostatek odpadkových košů a stejně vždy někdo přijde a odpadek zamete, tak Vietnamci papírky, ale i jídlo ze stolu házejí klidně na zem nebo pod stůl.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Jeden názor na “10 věcí, které mě překvapily na Vietnamu

 1. Čech ve Vietnamu

  2.) 70 % jídla se jí hůlkami, pouze rýžové věci „Com“ se jí vidličkou a lžící

  4.) Protože nerozumí, co je Czech Republic. Oni znají „Cong Hoa Sec“, Vietnamci znají ČR mnohem více než většina Britů a Amíků. A jako jedni z mála národů vědí, že není Československo, ale že jsme rozděleni.

  6.) Bohatá třída cestuje hodně a může v pohodě, střední třída taky, lidé s platy pod 10k měsíčně nemohou, protože zdrhají, proto jim nikdo nedá víza. Systém udělování víz je založen hodně na tom, kolik majetku člověk má ve Vietnamu, tedy viditelná nutnost vrátit se zpět. Ale rozhodně není pravda, že necestují, cestuje jich už hodně velké procento. Hlavně po JV Asii v rámci Aseanu, kde nepotřebují víza.

  8.) Představa turisty. Nefunguje. Plno věcí tu funguje mnohem hůře než u nás. A je to většina.

  9.) Existuje reálný důvod, proč Vietnamci z principu kupují dovezené výrobky a vyhýbají se vietnamským. A to je ten, že vietnamské výrobky jsou v 90 % strašný shit. Ono je to sice elvné, ale funguje to pár minut. Sám bych mohl vyprávět hodiny o tomto.

  10.) Oboje má praktické využití. Ve Vietnamu funguje služba, která večer zamete všechny ulice a ráno jsou čisté. Odpadkové koše tu moc nejsou. Lidé to nechají u silnice a služba to sebere. Nefungují zde svozy odpadu, jako v ČR, proto toto je jediná možnost. Vyváží se totiž pouze velké kontejnery, které ne každý má kousek. V restauracích, hlavně na streetfoodu to lidé hází na zem z toho důvodu, že se to mnohem rychleji uklidí a stůl je připraven během minuty pro dalšího zákazníka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..