Last minute a levné letenky na letišti za 1 Kč

Uvnitř letadla

Pamatujete si, jak vám někdo říkal, že kdosi jiný slyšel, že nějaký jeho známý proletěl svět s letenkami pouze za cenu palivových příplatků? Nebo že ho stála letenka 1 Kč? Slyšeli jste to někdy taky?

Letenka za 1 Kč je to jako příběh ze snu nebo urban legend. Nejste si jistí, jestli se to doopravdy stalo. Přitom je to pravda.

Jak je možné, že někteří lidé takto levně létají?

V první řadě je nutné říci toto: Letenku za Korunu, pokud se nejedná o nějakou záměrnou akci nějaké nízko nákladové aerolinky, prostě neseženete. Stejně tak letenky za cenu pouze palivového příplatku. Dnes již ne. Ale existuje jiná cesta. Viz. konec článku.

Letenkami a tím, jak je dnes nejlevněji koupit se zabývám v mé knize.

Dříve bylo možné to, že jste zašli na letiště a sháněli se přímo tam po volných místech v letadle u check-inu. Dnes je vhodné nakupovat akční letenky na travel blozích.

Čím více se blíží datum odletu, tím vyšší cenu letenky mají. Zajít k check-inu na letišti a kupovat letenku na poslední chvíli se rozhodně nevyplatí.

V době před internetem

Strategické se vyhnutí Severní Koreji při letu do Tokya

Strategické se vyhnutí Severní Koreji při letu do Tokya

V dobách před nástupem internetu bylo opravdu možné přijít na letiště a zakoupit místo v letadle za neskutečně nízkou cenu v případě, že letadlo mělo těsně před odletem nějaká místa. S nástupem internetu však letecké společnosti zapojily nové způsoby prodeje a algoritmy, které mají zajistit maximální výdělek při zachování konkurenceschopnosti. A konkurence je obrovská.

Při nákupu letenek v dnešní době si uvědomte fakt, že aerolinka využívá ty nejmodernější technologie k tomu, aby vám prodala lístek co nejdráže, zároveň jste vy byli spokojení a přitom zůstala konkurenceschopná.

Overselling

Také jste si všimli, že při delších letech je letadlo obvykle naplněné do posledního místečka? Je to tím, že aerolinky používají tzv. overselling. Z dlouhodobých statistik ví, že přibližně 15 procent pasažérů, kteří si let zakoupí, na něj nikdy nenastoupí. Let si rozmyslí, onemocní nebo mají nějaký jiný důvod.

Proto se letecké společnosti uchylují k taktice, kdy nabízejí více míst v letadle, než kolik jich tam doopravdy je. České Aerolinie takto nabízejí okolo 15%. Zahraniční aerolinky třeba i 45%. Letecká společnost tak nabízí více letenek, než kolik je míst v letadle.

Asi si říkáte, co se stane, když na letiště dorazí větší počet pasažérů, kteří chtějí letět a zaplatili si letenku.

„Ubytování v Hiltonu poprvé, podruhé, potřetí…“

Aerolinka v takovém případě vyhlásí dražbu a nejdříve nabízí odlet v jiný čas a slevu na další let, ubytování v hotelu a ještě větší slevu, atd. Navyšuje tak dlouho, dokud se nepřihlásí dostatek cestujících, kteří tolik nespěchají a pro nějakou výhodu se svého letu rádi vzdají.

Je dnes možné získat levné letenky přímo na letišti?

Last minute je podle mě jen prázdná fráze s minimální slevou.

Levné letenky přímo na letišti

Ano, v dnešní době je možné zajet na letiště a shánět se po levných akčních letenkách, pouze však nezajdete k přepážce letecké společnosti (check-inu), ale k prodejnímu místu cestovní kanceláře (stánku).

Bohužel to moc dobře nefunguje v ČR. V Praze na letišti Václav Havel (PRG) nejsou cestovky příliš zvyklé prodávat zájezdy na poslední chvíli. Pod pojmem last minute se často skrývá prázdná marketingová fráze s marginální slevou. Něco podobného, jako slovo „AKCE“ v supermarketech, jenž by se mělo častokrát vyměnit za „POZOR: NĚCO TOMU JE“.

Když se vytvoří dostatečně velká skupina lidí, kteří se budou cestovek na letišti PRG na levné zájezdy dotazovat, tak se dříve nebo později vytvoří trh pro tyto příležitosti.

Letiště vhodná pro nákup last minute letenky

Vídeň (VIE)
Mnichov (MUC)
Drážďany (DRS)
Frankfurt (FRA)

Sežeňte si ubytování.

Jak se připravit na last minute na letišti

Sbalte se podle toho, kam se chcete vydat. Máte třeba preferenci:

– chci k moři
– chci do přírody
– chci do města

… a pak přijeďte brzo ráno na letiště (doporučuje se pátek nebo sobota) a obcházejte stánky cestovek. Je velmi pravděpodobné, že něco výhodného seženete.

Nevýhodou last minute zájezdů je ten, že se jedná o zájezdy a v ceně je i ubytování a další věci, o které třeba nemáte zájem. Pokud letenka vychází dráž, než cena celého zájezdu, tak se můžete se zájezdem pouze proletět a pak se v cíli od skupiny oddělit a připojit se k ní zase na konci zájezdu.

To je tedy dnešní cesta, jak shánět letenky přímo na letišti. Last minute není zrovna to, co by bylo vždy nejvýhodnější, ale někdo si může tento způsob nákupu dovolené oblíbit.

Pro nákup levných letenek doporučuji tyto moje články:
Nákup letenek po Evropě
Matrix a fuel dumping (pro pokročilé)

Máte nějaké jiné informace ohledně last minute a letenek přímo na letišti? Podělte se s námi v komentářích.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..