Proč Češi nemají rádi Čechy

Toto bude zatím můj nejtěžší příspěvek. Mnoho lidí bude nesouhlasit, ale já vím, že mám pravdu. Často vidím v internetových diskuzích kolem politiky nebo třeba korupce hlášky typu: „No jo, Česká republika“, „Čechystán“, „Čecháčci“, „Čeští hobiti“ „Tohle se může stát jen v ČR“, „banánová republika“ apod. 🙂

Od kamarádů občas slyším: „Jsou tady hrozný lidi“ apod. a sám si občas stěžuji na Českou republiku, když mi třeba paní na poště nechce vzít dopis, protože jsem u okýnka „listovní služby, výdej balíků“, což by de facto kvůli čárce mělo znamenat, že dělají všechny listovní služby a tudíž i příjem dopisů. Nakonec mi paní dopis vzala 🙂

Když něco nefunguje: „No jo, Česká Republika“.

Třeba v zajímavém rozhovoru na DVTV Martin Jaroš mluví o rozdílech mezi Katarem a Českou republikou z pohledu tvůrce reklamy. Po shlédnutí ve mě zůstal pocit toho, jakoby byl Katar tak skvělý a my v ČR jsme „prostě unikátní a zvláštní“. Martin to přímo neřekl, ale byl to můj pocit z rozhovoru.

Ostatní země stojí „za prd“.

Moje úvaha proč Češi nemají rádi Čechy je následující. Nechci tvrdit, jak jsme jenom skvělá země, ale jednu věc vím jistě: Ostatní země stojí taky „za prd“. Alespoň to mi řeklo již mnoho cizinců o své zemi.

Šťastná paní na tržnici ve městě Kampot, Kambodža

Šťastná paní na tržnici ve městě Kampot, Kambodža

Když se s někým cizím bavím, tak se snažím dostat pod slupku k tomu, co si myslí doopravdy a mnohokrát se mi již stalo, že jsem slyšel ty samé hlášky od Angličanů, Němců, Nizozemců a vůbec obecně od všech lidí ze zemí, ke kterým třeba i vzhlížíme.

Různé úvahy, ale především návody na to, jak koupit ty nejlepvnější letenky a ubytování popisuji v mé knize o cestování.

Samozřejmě vám každý nejdříve řekne, jak je jejich země skvělá a jak jsou na ni hrdí. Když se ale zajímáte trochu víc, tak si začnou stěžovat. Angličanka, kterou jsem potkal v Kambodži mi vykládala o tom, jak Angličané závidí a jak všechno kritizují, jsou nepřátelští a všemu „moc rozumí“ a navíc jsou moc oranžoví. To myslela z legrace a narážela na anglickou oblibu krémů imitujících opálení.

Jeden Němec mi zase říkal, jak mají zkorumpovanou vládu. Američan, jak jsou všichni rasisti.

Mimochodem zajímavý článek o korupci v Německu (anglicky). V nějaké internetové diskuzi jsem od Američana dokonce četl: „no jo, United States of Bannana“.

Můžete se na YouTube v politických videích z jiných zemí podívat do komentářů a podobné hlášky, jako jsou na iDnesu, jsou tam taky.

S tímto nesouhlasím :)

S tímto nesouhlasím 🙂

Mohli byste namítnout, že jste byli v zahraničí a tam byli všichni skvělí a příjemní a měli tam rádi svoji zemi a pěkně se o ní starali. Není to spíš ale lidská vlastnost pokoušet se zapůsobit na cizince? Když se například někdo zeptá mě na Českou republiku, tak také vyzdvihnu pozitiva a pokouším se svoji zemi prezentovat.

Přistihli jste se někdy při návratu z dovolené, jak si říkáte, že tam, kde jste byli, byste hned nejraději emigrovali, jak tam byli všichni hodní a kamarádští a vy jste teď zase v té zlé zemi? Když se ale zeptáte někoho, kdo v cizí zemi žije, taky vám sdělí spoustu nevýhod, kterých si při krátké návštěvě nevšimnete. Navíc jste host, nikoliv spoluobčan.

Na Manhattanu jsem viděl, jak chlápka v obleku trošku šťouchla paní co nesla koberec a on se naní obořil takovým drsným způsobem, který jsem v životě neviděl.

V Nice jsem byl dokonce svědkem toho, jak nějaký Francouz v tramvaji šíleným způsobem seřval americké turisty: „F****** Americans!“, hulákal. Ti se jen stydlivě usmívali.

Doprava na vyjížďku lodí, Kampot Kambodža

Doprava na vyjížďku lodí, Kampot Kambodža

Já, když cestuji déle, taky mě začnou různé maličkosti štvát. Jakoby se život stal zase běžný už při cestování. Cestování není jenom super skvělá nálada all the time. Skvěle to shrnuje dokument A map for Saturday o baťůžkářích, co cestují třeba i rok v kuse.

Přijde mi, že i vzdělaní a chytří lidé se dopouštějí té generalizace, že „my Češi“ jsme prostě unikátní v tom, jak jsme (doplň nějaké negativum). Přitom, jsem něco podobného slyšel i od cizinců jako „my Dáni jsme nejhorší, protože…“.

Lidi mají rádi škatulkování, protože to zjednodušuje život. Tohle je Čech, takže se bude chovat takto, toto je Rom, takže se dá čekat toto a tohle je blondýna, takže toho moc neví. Přitom tak často vytvářejí samosenaplňující proroctví nebo jsou úplně vedle.

Dovolím si teď škatulkovat: Na druhou stranu některé národy nás mají velmi rády. Konkrétně Poláci.

Za celou dobu, co se s cizinci bavím o jejich zemi trochu do hloubky, a to je jedna z věcí, co mě na cestování baví, jsem došel k tomu názoru, že my Češi nejsme tak unikátní ve špatných věcech, jak si myslíme. Spíše my lidé jsme unikátní v tom, jak si stěžujeme, škatlkujeme a libujeme si v negativních věcech. Esence mého sdělení je taková, že všude je to na prd a všude je to skvělé – záleží na úhlu pohledu.

Co vím určitě je to, že poměr dobrých a špatných lidí je všude na světě stejný. Pokud si však mohu dovolit to zjednodušení na hodné a zlé, které ve skutečnosti neexistuje. Spíše ti, co ostatním lidem pomáhají více a ti, co pomáhají ostatním méně. A to nemyslím pouze finančně.

„Ať už říkáte, že váš život je hrozný nebo skvělý. Vždy máte pravdu“

Je jedno, jestli to tak je nebo ne, ale můj pocit je takový, že všichni lidé na zemi jsou více méně stejní. Samozřejmě jsou nějaké rozdíly, ale obecně přemýšlíme všichni velmi podobně. Máme předsudky a nebo skrýváme, co si myslíme o lidech, co jsou jiní než my.

Přesun na ostrov Lanta, Thajsko

Přesun na ostrov Lanta, Thajsko

Možná mě teď dostihne karma a začnou se mi dít hrozné věci, abych si zase mohl zanadávat „To se prostě může stát jen v Česku“, ale doufám, že ne, protože tímto článkem jsem chtěl vyjádřit pouze můj pocit, který jsem nabyl za léta bádání o pokoušení se pochopení lidí na celém světě. Kamarádka to shrnula slovy, že jsem sociální cestovatel.

„My Češi, jakoby se dalo vyměnit za my lidi.“

Pokud se s tímto článkem ztotožňujete, tak budu rád za sdílení.

* Je legrace, že přesně to, co v článku adresuji, toho se v článku dopouštím 🙂

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

4 názorů na “Proč Češi nemají rádi Čechy

 1. Moni

  Ahoj,
  s velkým zájmem jsem přečetla celý článek a musím říct, že mě opravdu zaujal. Jako by ten článek byl přímo pro mě v teto situaci.

  Nejsem na to úplně pyšná, ale musím se přiznat, že Českou Republiku nesnáším, spíše Čechy. Myslím na to snad pořád a je to čím dál horší, dnes jsem například seděla na terase, pila kávu a kouřila své borůvkové „kamelky“ a říkala si, že pokud zůstanu v téhle zemi plné ignorantů a pesimistů, tak tady budu pomalu umírat s čím dal horším postojem k lidem a životu.

  Je jasné, že Čech občas není spokojen v Čechách tak, jako Američan občas není spokojen v Americe, ale věřím, že já jako Češka mohu být spokojená jako obyvatelka USA. Mám tam pár kamarádů, teď nově velice dobrou kamarádku Adélu a vím, ze jsou tam šťastnější, plní života a optimismu, chodí se procházet na pláže, mají krásná bydlení a to je přesně život pro mě.

  Je to asi divné, ale já mám pocit, že jsem se narodila pro život u moře, kde ve vzduchu cítíte vůni květin, paprsky slunce vám prohřívají tváře a mořská voda vás hladí kolem kotníků zatímco se vám prsty boří do písku. Prostě to v sobě cítím, tady když svítí slunce tak sedím neustále venku, mám zavřené oči a představuji si, že přímo přede mnou je moře a já sedím na krásné velké pláži a v ruce držím cocktail.

  Jako bych duši nebyla Česka a jsem za to ráda! Teď se jen odstěhovat a k tomu mám váš CESTIKON ❤️

  1. Václav Papoušek Autor

   Ahoj, díky za komentář 🙂 Ono i moře a sluníčko a pláže jednou přestane bavit a člověk zase chce něco dalšího 🙂 V LA jsem se bavil s jedním pánem, co dělal ostrahu v obchoďáku. Říkal jsem mu, že musí být nadšený, jak krásně v LA každý den je. On mi na to řekl, že to nesnáší. Každý den to samé 😀 Proto si myslím, že je super často cestovat a vnímat ty rozdíly.

   1. Fantomas

    tohle je tema na dlouhe hodiny ( ne-li vice) .. nicmene je pravda ze clovek vzdycky nadava na to co ma 🙂 a nevazi si toho, dokud o to neprijde.. viz ta plaz + slunicko .. ziju ted uz tretim rokem v asii na ostrovech a to vedro mi leze krkem ..a more uz me popravde moc nebavi .. jako je to fajn, ale je to furt to same …

    je potreba si to opravdu udelat kreativni a ruznorode … clovek je tvor nespokojeny a ma tendence remcat 🙂

    k te CR, nemuzu souhlasit.. ackoliv po tom vsem, co jsem tu zazil a co vidim po procestovani (temer) cele Asie – v CR se maji lide opravdu dobre a je to raj na zemi … ale do CR se (zatim) nechci vratit ac to tam mam sebevic rad i navzdory tomu, ze muzu jemnovat jednu vyhodu za druhou oproti jinym zemim, kteryma se muze CR pysnit …

    jedinej duvod proc se tam nechci vratit je – lidi … nemam rad ceskou povahu a mentalitu .. ac muzu s odstupem casu rict, ze se to lepsi …

 2. Jana

  Já jsem v 5 tř a jednou sme se koukali na hokej češi proti někomu a moje spolužačka ( Zuzka Thotová) mi řekla : Nesnáším Česko Chtěla bych bydlet někde jinde nejradči bych čechy vyhodila z čech to bylo jednak a za druhé rostrhala českou vlajku před všema spolužákama tak z toho jsem se chtěla rozbrečet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..