Vitamín D

Na Cestikonu se nechci věnovat pouze cestování, avšak čemukoliv, co přispěje k lepšímu životu a přijde mi „cool“. Taková cool věc je v poslední době vitamín D neboli přesněji D3. V Americe se rozmohla doslova epidemie užívání tohoto vitamínu. Proč?

giphy

Mám v živé paměti dokument od BBC, který jsem o vitamínových doplňcích dříve viděl a ten víceméně formoval můj názor na všechny multivitamínové nesmysly, které by měl člověk prý brát. Zdraví rozum praví, že se stačí hýbat a jíst vyváženou stravu.

Pozor Omega 3 vitamín D3 neobsahuje!

Vitamín D, je však něco jiného. Byť jsem odpůrcem jakýchkoliv suplementů, snad kromě Omega 3, pokud nejíte alespoň jednou týdně rybu, tak vitamín D nebo spíše steroidní hormonální prekurzor, protože tím se rodina vitamínů D označuje, je v těle vytvářen díky pobytu na slunci. Podle studií údajně 9/10 lidí na celém světě nemají dostatek vitamínu D.

Dříve lidé na slunci trávili mnohem více času, než dnes. Děti si hrály venku, rodiče pracovali na poli a uvnitř domu trávili méně času. V dnešní době se ráno probudíte, sednete do auta, které má na sklech UV filtry, přijedete do práce, kde na vás svítí zářivka a i okna mají často UV ochranu. Z práce jedete autem domů. Když už jste někde venku, jste zahalení. Málokdo si jde na procházku za město nahoře bez. Vaše děti se dívají na filmy (uvnitř), hrají počítačové hry (uvnitř), jsou na počítači (uvnitř). Tělo je rázem vystavenu mnohem méně slunečního svitu a trpí nedostatkem vitamínu D.

V dnešní době se ráno probudíte, sednete do auta, které má na sklech UV filtry, přijedete do práce, kde na vás svítí zářivka a i okna mají často UV ochranu.

Ten přitom může vést k mnoha problémům – měknutí kostí, horšímu imunitnímu systému, zvýšenému kažení zubů, křivici a v poslední době výzkumy ukazují i na cukrovku, rakovinu, Alzheimerovu chorobu, sklerózu, obezitu a srdeční problémy. Na výzkum účinků vitamínu D na lidské tělo bylo vědci prý utraceno více jak na výzkum vitamínu A, C, E a K dohromady. Že by byli něčemu na stopě?

giphy

Rozhodl jsem se tedy, že Vitamín D konkrétně D3 také vyzkouším a v lékarně si za 50 Kč koupil tobolky od firmy Farmax. Doporučené denní dávky se liší. To, co jsem si přečetl na krabičce vitamínu D3 z lékárny je 500 IU (mezinárodních jednotek). Video (nahoře), které mě inspirovalo k napsání tohoto článku tvrdí, že doporučená denní dávka je 2000 IU. Osobně bych byl spíše opatrný a řídil se radou lékarny, protože vitamínem D3 se dá předávkovat.

Vitamín D farmax

Můj pokus začal teprve včera, vzal jsem si jednu tobolku po jídle a musím říci, že další den ráno jsem se cítil velmi dobře naladěný a plný energie. Že by se dostavil placebo efekt? Uvidíme. Budu D3 nadále užívat a pozorovat změny. Tak či onak je D3 suplement, kterému byste měli věnovat svoji pozornost. Buďte aktivní a zjistěte si více.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..