V této krásné a drsné zemi jménem Kambodža jsem byl při své cestě po jihovýchodní Asii na přelomu roku 2014 a 2015. Cestoval jsem sám a přitom nejsem žádný hard core cestovatel. Cestuje takto mnoho lidí a i vy můžete do této nádherné historií oplívající země vyrazit. Kašlete na Thajsko a zachyťte Kambodžu dříve než bude druhým Thajskem.
Víza do Kambodži
První věc, která vás napadne při cestě do této země jsou Víza. Do Kambodži potřebujete víza, ale opět je to šaškárna, která se dá lehce vyřešit. První možnost je si je online dopředu vyřídit na stránce http://www.evisa.gov.kh/. Cena je 37 dolarů a po příletu či při překročení hranic si můžete být jisti, že už nic dalšího nezaplatíte. Pokud do hlavního města Phnom Penh či do Siem Reap (tam je známý Angkor Wat) letíte, úplně stačí si vízum vyřídit až na místě. Pamatujte si, že vízum má stát 30 dolarů a ne více. Žádný „helth check“ – zdravotní prohlídka za dolar ani podobné ptákoviny obejděte obloukem nebo za to alespoň odmítněte platit – jedná se o podvod. Pokud do Kambodži letíte, nic extrémního vás nečeká. Já tuto zkušenost nemám, ale bude to podobné a ne tak extrémní.
Cesta do Kambodži
Pokud překračujete hranici s Kambodžou po zemi, jako jsem to podnikl já, připravte se na zážitek, který vám zůstane vryt v paměti na celý život. Já jsem absolvoval přejezd hranice Mezi Thajskem a Siem Reap po cestě z Bangkoku a překročil skrze hraniční město známé svými podvody na turisty – Paoy Paet. Byla to síla a jsem za tu zkušenost rád, protože to byl highlight cesty. Přepravce v dodávce nás nejdříve před hranicí vysadil v restauraci, kde nabídl předvyplnění víza – služba, kdy zaplatíte trochu více a on se „o vše postará“. Jako jediný z celé dodávky jsem řekl: „Ne, vyřídím si to až na hranici.“, což jsem taky udělal. Všichni zaplatili 45 dolarů za službu k ničemu a já asi 32 (dva dolary úplatek mě neminul).
Pamatujte si toto:
1) víza se vyřizují ve zděné budově, nikoliv u nějakého stánku – po cestě do budovy je spousta falešných míst na vyřízení víza s rádoby úředníky. Osobně nechápu, jakje to možné, ale je to tak – VYHNĚTE SE JIM
2) Vízum stojí 30 dolarů a nepotřebujete projít žádnou zdravotní kontrolu, frontu obejděte
3) Poté, co máte víza vás pracovníci v béžových uniformách směrují na autobusovou zastávku se sedačkami, kde čekáte na „free shuttle bus“, který vás doveze do „tourist information center“ – to je další podvod na turisty, který je zcela oficiální, takže je jenom na vás, jestli se necháte odvézt do budovy uprostřed pustiny, odkud budete nuceni si vzít drahý taxík či dodávku nebo si vyměnit peníze v kurzu „to si děláte srandu!!!“. Zkuste si projít město a poptat se místních, za kolik vás do Siem Reap dovezou, mělo by to být max. 5 dolarů.
4) Užívejte si ten zážitek, za pár let tyto podvody zmizí a vy nebudete svědkem něčeho tak šíleného
5) Pokud se podvést necháte, tak nezoufejte, je to pár dolarů a až do Kambodži dorazíte, na lidech nešetřete. Nemohou sa svoji zkorumpovanou vládu a jsou to nejsrdečnější lidé na světě.
[fblike]
Shrnutí
Víza do Kambodži je nejlepší řešit až na místě. Mají stát 30 dolarů a nic dalšího platit nemusíte. Na letišti bude vše probíhat v pořádku a pokud se bojíte, tak si kupte online vízum, při překročení hranic po zemi přichází ta pravá legrace, kdy se na vás valí jeden podvod za druhým, obrňte se klidem a užívejte si to. Helth check obejděte, falešné stánky na víza obejďte a vízum si vyřiďte ve zděné budově. Žádné nebezpečí vám nehrozí, při nejhorším pouze přijdete o pár dolarů, ale Kambodža za to stojí, věřte mi. Opravdu je nádherná.
Více naleznete v Cestikonu: - Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma - Čtivá kniha s triky a příběhy - Získejte motivaci a cestujte třeba i sami - Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele |