Aktuální situace v Řecku z pohledu cestovatele

Vojtěch Valda

Právě jsem dokončil Skype hovor s kamarádem Vojtou, jenž je v tuto chvíli druhý den v Řecku na dovolenené se svojí přítelkyní. Je tam poprvé. Omluvte prosím chyby, raději jsem šel s interview hned ven, protože je aktuální.

Ahoj Vojto, jaká je momentálně situace v Aténách a Řecku?

Ahoj, byl jsem zatím pouze v Aténách, ale co jsme se bavili s jedním Čechem, který jel na výlet za svojí sestrou, která tu má řeckého manžela, tak ten říkal, že Atény to prožívají nejvíc a ta krize se v zásadě dotýká pouze zaměstnanců ve státním sektoru, kterých je v Aténách nejvíce z celého Řecka. Atény jsou myslím 3 milionové město.

Jak se to projevuje?

Nevidím tu žádné třenice, akorát jsou různé napisy na zdech: „Volte ne.“ Sem tam vidím bankomat u kterého je hlouček lidí, ale taky jsme viděli bankomaty, před kterými nikdo nebyl, takže to asi nebude úplně žhavé jako ve zprávách. Je pravda že u nějakého bylo třeba 15 lidí, ale žádné kilometrové zástupy.

Plakát vyzívající k volbě "Ne" (OXI = NE)

Plakát vyzívající k volbě „Ne“ (OXI = NE)

Jak jsou tedy postiženi státní zaměstnanci? Nedostávají mzdy?

Řecko má nedostatek hotovosti v Eurech a pokud nebude mít stát hotovost, tak nebude moci dát mzdy státním zaměstnancům. Ti se oprávněně bojí, že nebudou peníze. Je tam velký počet státních zaměstnanců.

Všechny památky tu mají zpoplatněné, akorát, protože jsme studenti, tak nemusíme platit vůbec nic, což je výhoda a u každého vstupu je třeba 5 lidí, kteří tam tak postávají a tu jejich práci by asi zastal menší počet pracovníků. Řekové jsou ve státním sektoru hodně zaměstnaní. Myslím 800.000 nebo 900.000 zaměstnanců státu. Tady v Aténách jsou ti zaměstnanci na každém rohu.

Zaznamenal jsi tam nějaké omezení ohledně dopravy?

Omezení v dopravě jsme nezaznamenali, pouze jsme to pocítili tak, že je tu zadarmo metro, které spojuje všechny kouty Atén, má hodně stanic a je to velmi pohodlná doprava.

Chrám v ionském řádu Erechtheion, v pozadí Parthenon. Součást Akropole

Chrám v ionském řádu Erechtheion, v pozadí Parthenon. Součást Akropole

Zadarmo je to proč?

Údajně protože je snad nedostatek benzínu a proto vláda upřednostnila dát Atéňanům jezdit MHD. Nevím, z jakého důvodu je málo benzínu. Jestli je to kvůli tomu, že dodávky z jiných států se stoply, kvůli nejistotě posílat někomu benzín, když nemusí mít na zaplacení.

Atény nejsou jako Praha, Drážďany nebo Mnichov, ale je to prostě město, které je daleko více podobné třeba Istambulu nebo jiným jižanským městům. To znamená, že je tu nepořádek na ulicích. Na každém rohu pospávají bezdomovci. Je tu hodně žebráků. Okolo Akropole jsou občas prázdné domy a squoty. Není to úplně úhledné město, spíše je to podobné Istambulu.

Lidé se tu živí takovým tím hokynařením. Chlap jak hora a prodává svíčky, další chlap jak hora prodává mýdla a mají tu takové obchůdky jak někde v orientu. Z mého pohledu prodávají věci jako v Turecku.

Myslíš, že je pro turisty v pohodě jet do Řecka?

Já si myslím, že je to naprosto v pohodě. Dokonce jsme se ptali majitele hostelu, ve kterém jsme ubytováni, jestli je vše bezpečné. Volal jsem mu a on říkal, že je to bez problému, že ty zmrazené finance jsou jenom pro občany Řecka, ale když ty pošleš někomu nějaký kapitál, tak se k tomu nějak dostane. Jestli mi rozumíš. O ty peníze nepřijdeš.

Oni mohou vybírat 60 Euro denně?

To já nevím, to je ve zprávách, tak asi ano. Chápu to tak, že všichni mají nějaký limit. Ti, co mají v bankách úspory, tak je nemohou vybrat. To je asi otrava, ale neviděl jsem tu nějaké nepokoje. Já si myslím, že se to nějak vyřeší a Evropská Unie řecko zadotuje a trochu to posune a pokud ne, oni tady mají z čeho žít a jsou v klidu. Podle mě si nějak moc nepřipouštějí, že je nějaká krize. Jsou prostě v kavárnách, v klidu a dokud nebude vyloženě jasné, že je problém a oni to nepocítí na svých denních rituálech, tak podle mě nebudou nic řešit. Zkrátka čekají, jak to dopadne.

Vojáci u vstupu do Akropole

Vojáci u vstupu do Akropole

Co v Řecku ještě plánuješ?

Koupili jsme si lodní lístky na Santorini, to je řecký ostrov, jeden z nejhezčích tady a je to malý kráter od sopky. Tam se budeme týden rekreovat a potom asi polujeme na nějaký další ostrov a plánuji za 14 dní odletět z Atén. Budeme tu ještě dva dny, tak uvidíme, jestli se něco pohne, ale je dost možné,že se to nějak vyvine. Slyšel jsem nějakou fámu, že stát nemá peníze na provoz v řádech dnů, takže je možné, že za 14 dní by mohlo vyjít na jevo, že státní zaměstnanci nedostanou mzdu a mohly by tu být demonstrace. Těžko říct.

Potkali jste se v hostelu s někým nebo jste spolu jenom s Kristýnou?

S nikým jsme se tu moc nedružili, ale jsou tu další lidé. Dobrá věc, co jsme dnes udělali bylo jídlo, které jsme si uvařili. Na trhu jsme koupili chleba a rybu a na pokoji jsme si ji usmažili. Půl kila tunáka stálo 3 Eura. Měl jsem sebou malou pánvičku, nebo si můžete nějakou levnou pánvičku tady koupit. Výborné levné, chutné a zdravé jídlo.

Přes odpoledne jsme zalezlí uvnitř a vycházíme akorát večer nebo ráno. Dneska mám v plánu vyrazit do jednoho parku a udělat o něm reportáž. Je to takový hodnosný park, který tu postavila Evropská Unie. Plánovali, že to bude něco jako Aténský Central park, ale pak měli park otevřený asi jenom tři měsíce a pak ho museli zavřít, protože neměli na jeho provoz. Teď je to výspa bezdomovců a prý gheto. Kristýna se tam bojí, ale já se tam jdu podívat. Zajímá mě to.

Zajímavá věc je, že Řecko má asi 27% nezaměstnanost. Česká republika má druhou nejmenší nezaměstnanost v EU. Nejhůže je na tom Řecko a Španělsko.

Holubi v Akropoli

Já jsem zase slyšel, že v USA, je taková praxe, že bohaté státy dotují ty chudé. Třeba Kalifornie a New York posílá peníze do Nového Mexika apod. Nové Mexiko neodvede tolik na daních, takže mnohem více přiteče. Američani tak trochu podsouvají EU, aby Němci byli trochu více solidárnější.

To ano, ale problém je v tom, že Amerika je něco jiného, než Evropská Unie. Já nevím, mně přijde, že Řecký stát je takový přebujelý, když sem Evropani nebo Nemci pošlou peníze, tak ty peníze nejdou těm obyvatelům, ale spolkonu to ti úředníci. Je prý na denním pořádku, že si berou úplatky. Když v Řecku potřebuješ něco vyřídit, něco, co by v Česku trvalo den nebo na počkání, tak tady to travá minimálně měsíc a nebo to popoženou, když mu dáš sto Euro na ruku. Peníze odtékají na mandatorních výdajích státu.

Vojto, děkuji za interview a užij si to v Řecku.

Máte na Vojtěcha nějaký dotaz? Ptejte se v komentářích, kde vám odpoví.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Jeden názor na “Aktuální situace v Řecku z pohledu cestovatele

  1. Lenka Malkova

    Dobrý den prosím jak vypadá situace ohledně emigrantů v Aténách??? Je tam bezpečně???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..