Proč cestovat jako mladý

V hostelu v Tokiu

Cestování rozhodně není privilegiem pouze mladých lidí, avšak před začátkem kariéry je nejlepší školou života právě cestovat. Někam se vypravit a třeba i sám vám otevře oči dokořán. Co cestováním získáte? Jednu věc, kterou možná tušíte a pokud ne, píši o ní dále.

Říká se, že pokud to dokážete v New Yorku, tak to dokážete kdekoliv na světě. Já bych to trochu zobecnil:

„Pokud to dokážete kdekoliv ve světě, tak to dokážete i doma a kdekoliv jinde.

Vždy, když se vrátím z nějaké cesty, potřeboval bych dovolenou. Je totiž náročnější a pracnější, než kdybych zůstal doma. Není to odpočinek. Je to námaha cestovat sám, přespávat v hostelech a poznávat naprosto odlišné lidi a různé kultury.

Když píši tyto řádky, vybavuje se mi žena, kterou jsem potkal u počítačů pro hosty v hostelu ve městě Malaga ve Španělsku, kde jsem cestoval s přáteli. Byla to vzrůstem malá, asi 35letá mladá žena z nějaké severské země. Myslím, že to bylo Dánsko. Zářila, jako sluníčko a vyprávěla mi, jak právě sama cestuje po Španělsku s pomocí BlaBlacar.com a po cestě se ubytovává přes Couchsurfing, prý u svého oblíbeného Couchsurfera zůstala dva týdny a pila s ním Sangriu. Střídala CS s hostely. Když jsem se jí ptal, jestli ji to naplňuje, tak mi řekla, že je „unavená, ale šťastná“. Byla opravdu hodně šťastná a přesně tak by se měl člověk cítit. Žít na plno.

Květináč s auta v Bruselu

Květináč z auta v Bruselu

Pro některé lidi je cestování droga. Všechny peníze utratí za cestování, ale nikdy toho nelitují.

Ať už cestování máte rádi, či nikoliv, faktem zůstává, že drtivá většina úspěšných lidí v mládí cestovala nebo studovala v zahraničí. Vezměte si úspěšné podnikatele či státníky. Všichni mají z mládí nějakou cestovatelskou zkušenost nebo přímo žili delší dobu v zahraničí.

Pokud studujete na vysoké škole a nejste z informatik, rozhodně vyjeďte na Erasmus, ale také se informujte o dalších studijních programech. Bude to sice jedna dlouhá party, ale otevřete se světu. Nebo jste to někdo na Erasmu měli jinak?

Co vám cestování dá? Nadhled, že všude na světě se řeší to samé.

Pohled na Manhattan, New York z To of the Rock

Důvod, proč cestování neodkládat na později, až budete mít více peněz je ten, že v mládí máte obvykle méně závazků. Dlouhodobě cestovat se dá i s rodinou a dvěma dětmi. Jako to dělá můj kamarád David, se kterým vám v budoucnu doufám přinesu rozhovor.

A co že je ta věc, kterou vám cestování přináší? Je to sebevědomí. Nemohu zapomenout na pocit, se kterým jsem se vrátil z mé první cesty do New Yorku. Najednou všechno bylo jednodušší, dostupnější. Všechno šlo. Cestování vám dá sebevědomí, ale především poznáte sami sebe.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..