Egypt na vlastní pěst bez cestovky

Wikipedia Colossi of Memnon, Luxor

„Where are you from? Welcome!“

 V únoru jsem se s kamarádem vydal na cestu na vlastní pěst podél Nilu. Za 16 dnů jsme chtěli vidět co nejvíce chrámů, pyramid ze starověkého Egypta a načerpat opravdovou místní atmosféru. Bylo v plánu ubytování v hostelech zarezervovaných na www.hostelworld.com, levných hotelích a přesuny místní veřejnou dopravou.

Vízum do Egypta

Do Hurghady léta relativně levný spoj z Brna a Ostravy s Travel Service. Naplánovali jsme si, že přiletíme tam a následně pojedeme podél Nilu až do Káhiry a od tam letadlem zpět do Evropy. Po příletu do Egypta je nutné zakoupit vízum. Kolik však stojí? $25 nebo 25 €. Vezměte si proto dolary, jestli chcete ušetřit. Obejděte více stánků na letišti, kde víza prodávají a chtějte nejnižší cenu. Hurghada na nás čekala, ovšem my jsme neměli o letovisko zájem, chtěli jsme k Nilu a na jih do těch nejkrásnějších chrámů na světě.

Počasí a teplota v Egyptě

Je jasné, že teplota na Hurghadě a v Sharm El Sheikh je vyšší, než v Káhiře. Turistická sezóna začíná v půli října a končí v květnu. Ostatní měsíce je na návštěvu památek opravdu horko. 

průměrná teplota v Hurghadě a na jihu Egypta
průměrná teplota v Káhiře

Časový posun

V Egyptě je o hodinu více, jak v Česku. (+1 hodina)

Měna v Egyptě

V Hurghadě jsme nejdříve potřebovali místní peníze – Egyptské libry (EGP). 1 Egyptská libra je asi 1,50 Kč. Doporučuji na letišti vyměnit malý obnos kvůli nepříznivému kurzu a následně vybírat z bankomatů pomocí Revolut karty, která se vyhýbá poplatkům za výběr z bankomatu (zadávejte, že nechcete kurz přepočítat bankou, ale že chcete vybírat v místní měně). Případně si můžete dovézt dolary či Eura a ty potom vyměnit v nějaké směnárně s dobrým kurzem v centru města. My jsme v Hurghadě na žádnou solidní směnárnu nenarazili.

Karnak, Luxor

Z Hurghady jsme místním autobusem zamířili přímo do Luxoru. Ve starověkém Egyptě byl Luxor hlavní město s názvem Théby. Najdou se zde podle mě největší perly Egypta a místo, kde bylo nalezeno nejvíce pokladů antiky. Prominentními památkami je Luxor Temple, Karnak, Údolí králů a palác Hatšepsut. Ale osobně velmi doporučuji Valley of Nobles, Údolí královen a fotku u dvou masivních soch Colossi of Memnon. V Luxoru jsme byli v hostelu Bob Marley, kde jsme si i koupili tour. Pokud toho ale jste schopní, doporučuji si památky navštívit sám taxíkem. Nebo se s někým domluvíte, kdo vás bude od rána do večera vozit. Měl by to zvládnout za 500 EGP.

Údolí králů, Luxor

Tip: SIM kartu s mobilním internetem, která je podle mě perfektní investice, se dá sehnat okolo 200 EGP za 8 GB na 30 dní v originálních obchodech Vodafone, Orange či Etisalat. Nenechte se vlákat do malých prodejen s mobily. SIM koupíte nejlépe v originální prodejně v centru města.

Chrám Kom Ombo

Po Luxoru následovala Esna a Kom Umbu s nádhernými chrámy Khnum či Kom Ombo. Přesouvali jsme se místními minibusy nebo vlakem. Spali jsme v hotelech okolo 300 – 400 EGP za noc.

Muzeum v Luxoru

Prominentní město je však Aswan, kde se těžila žula a odtud rozvážela po Nilu do celého Egypta. Co podle mě za návštěvu nestojí, je dolní přehrada. Ta totiž skrývá temné tajemství, o kterém vám řeknu později. Zajímalo by Vás však, kolik co v Egyptě stojí?

Ceny v Egyptě

Ceny jídla i služeb jsou v Egyptě pro Čecha o dost nižší, než na co je zvyklý u nás. Je nutné smlouvání.

Jízdenka metrem v Káhiře3 EGP / 5 Kč
Jízdenka minibusem z Aswanu do Abu Simbel (270 km)60 EGP / 100 Kč
Velká porce tradičního egyptského jídla Koshari20 EGP / 30 Kč
Dvou litrová balená voda Dasani5 EGP / 8 Kč
SIM s 8GB internetem na 30 dní od Vodafone150 EGP / 225 Kč
Půl litru CocaColy5 EGP / 8 Kč
1 jízda sdílenou dodávkou po městě2,5 EGP / 4 Kč
1 noc pro dva ve velmi pěkném hotelu500 EGP / 750 Kč
1 noc pro dva v nepěkném hotelu350 EGP / 525 Kč

Co ovšem podle mě provětrá Vaši peněženku, budou vstupy do chrámů a k pyramidám. Zatímco místní zaplatí za vstup např. do komplexu Saqqarah u Káhiry 10 EGP, po turistech se žádá 180 EGP. Možností, jak zde ušetřit, je nárokovat si studentskou slevu 50 %. Většinou je nutný ISIC, ale někdy postačí i česká občanka a úsměv. Pokud jako „nestudent“ budete chtít vidět všechny velké chrámy v Egyptě, tak za vstupy zaplatíte tisíce korun. Ale i tak se to vyplatí.

Džoserova pyramida, Saqqara

Z mých dvou cest do Maroka jsem se domníval, že jsem maximálně odolný proti podvodům a schopný neúprosně smlouvat. Toto moje přesvědčení však bylo v Egyptě otestováno a pokořeno každý den. Za 2500 let turismu v Egyptě místní prostě ví, jak z Vás dostat peníze. Nemusíte se však bát, že by Vás nějaký kapsář okradl nebo Vám špatně vrátili. Kriminalita je v Egyptě nízká. Egypťané Vás přesvědčí, že jim peníze odevzdáte vlastní vůlí. Nikdy jsem nezažil tolik různých triků, jak z Vás vylákat peníze, které jsou však maximálně efektivní. Nikdy se však nejedná o podvod. Egypťané jsou v tom mistry.

Zaplatíte v obchodě větší bankovkou, obchodník udělá pár pohybů, napíše něco nesouvisejícího na papírek, zeptá se Vás odkud jste, zapovídá se s vámi a vy zapomenete, že vám má vrátit ještě 45 EGP.

Údolí králů, Luxor

Při nákupu jízdenky místní dodávkou vymyslí důvody, proč byste měli zaplatit namísto 60 EGP 1000 EGP. Že bude mít problémy s policií (to je pravda v některých regionech na sever od Luxoru), že se jedná o poslední místa, že je dopravní prostředek jen pro egyptské občany.

Asi největší dojem na mě zanechal podvůdek, který je v metru na stanici Giza. Po příjezdu metrem Vás kolemjdoucí přesvědčí, abyste nebyli hloupí turisté a užili si pyramidy tak, jak to dělají Egypťané. Tedy na hřbetu koně či velblouda. „Protože jinak, než na zvířeti se po Gize pohybovat nesmí.“ „Protože jednorázovou platbou ušetříte, protože v Gize je spousta checkpointů, kde je nutné platit další vstupy.“ Všechno jsou to nesmysly. Zlaté pravidlo zní: U člověka, který Vás sám oslovil v oblasti, kde se pohybují turisté, buďte opatrní.

Tím. nechci psát, že Egypťané jsou šarlatáni, pouze to 0,1%, se kterým se však budete deno denně potkávat jako turista se budou snažit vydělat peníze. 99,9 % jsou skvělí, laskaví, přátelští a maximálně pohostinní lidé. 

Where are you from? Welcome!

Zapovězené chrámy

Abu Simbel

Když byla v roce 1902 vybudována dolní Aswanská přehrada, ale především v šedesátých letech ta horní pro to, aby byly nasyceny potřeby moderního Egypta, tak byla pod vodou pohřbena spousta antických pokladů. UNESCO tehdy provedlo mnoho záchranných archeologických prací a dokonce bezprecedentním způsobem přemístilo Chrám v Abu Simbel a Temple of ISIS z ostrova Philae. Oba tyto skvosty stále stojí v Egyptě. Na záchraně se podílelo mnoho zemí a některé si však za odměnu z Egypta ladacos odvezly. Pokud se nepletu, tak by někde v Itálii měl dokonce stát egyptský chrám či kaple. (Pokud někdo budete v Abu Simbel, kde je proces záchrany UNESCO popsán, vyfoťte mi prosím text, který o přesunu píše – vaclav@cestikon.cz).

Temple of Isis, Aswan

Po Abu Simbel před námi již nebylo nic jiného než hranice ze Súdánem, kterou jsme bohužel z časových důvodů nemohli překročit. Za ní se totiž nachází další turisty neobjevený skvost – Nubijské pyramidy. Vrátili jsme se tedy do Luxoru a pokračovali dále na sever. To jsme však netušili, že na vlastní pěst od Luxoru nahoru cestuje málokdo, a tak jsme ve městě Sohaq vyfasovali policejní eskortu.

Chrám Hatšepsut, Luxor

Policejní pickup se třemi policisty s puškami nás všude následoval, což byla pro nás spíše přítěž, ale přinášelo to i svá pozitiva. Například smlouvání za ubytování se velmi zrychlilo. Policie nás doprovodila i do místního muzea a na nakonec na vlak.

Po Sohaqu jsme již neměli dost času, a tak jsme se vlakem přesunuli do Káhiry. Po návštěvě krásných chrámů a večerních hrách domina s místními, jsme byli s Horním Egyptem (jihem Egypta), hotovi. Bylo to nezapomenutelné. Čekala nás Káhira a pyramidy v Gize.

Giza, Káhira

Káhira je obrovské město, které má naštěstí metro, jenž nabízí pohodlnou dopravu i do Gizy. Nenaleťte však nikomu a nekupujte si zážitek v Gize, „jak to dělají Egypťané“. Zvíře pro pohyb po komplexu s pyramidami nepotřebujete. Pouze vejděte hlavním vchodem a kupte si vstupenku za 200 EGP.

Cheopsova loď, Giza

Velmi doporučuji muzeum s lodí, která byla rozložená nalezena u Cheopsovy pyramidy a kterou Egypťané postavili. Je tedy zbrusu nová avšak stará tisíce let. Měla sloužit faraonovi Kufu (Cheops) v posmrtném životě. Pro mě osobně stojí za to i vnitřek pyramidy tohoto faraona. Vstup stojí 400 EGP, avšak zkuste, jako my, smlouvat. Zaplatili jsme hlídačům přímo u vchodu do pyramidy 350 EGP za dva. Ale nikomu to neříkejte 😉

Bent pyramid, Káhira

Poblíž Káhiry naleznete více pyramid. Nejstarší pyramidu na světě Džoserovu, která je u města Saqqara. Z tohot komplexu jsem úplně nadšený nebyl. Asi proto, že jsme dorazili pozdě a moc jsme toho nestihli. Avšak Red pyramid a Bent pyramid ještě kousek na jih od Saqqary stojí rozhodně za to i se vstupem do vnitřku pyramid.

Dovolená v Egyptě nemusí být jen vylehávání v resortu na Hurghadě. Může to být i pořádné dobrodružství a mně v hlavě uvízly dvě věci. Nádherné chrámy a poklady, které nemají s ničím na světě kvalitativně a kvantitativně srovnání a neuvěřitelně přátelští lidé. A vlastně ještě jedna věc. Ta nezdolná schopnost některých Egypťanů z vás vytáhnout peníze tak, abyste za to byli ještě rádi. Mají můj obdiv.

… a ještě něco. Skoro každý se nás neustále ptal odkud jsme a pak řekl Vítejte. „Where are you from? Welcome!“ jsme slýchali pořád.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Moje cesta do Černobylu

Elektrárna Černobyl

Určitě jste již slyšeli o jaderné elektrárně u města Černobyl, která v roce 1986 vybuchla a zanechala za sebou spoušť. Radioaktivitou zamořila okolí a sposta životů byla ztracena. Po třiceti letech je již některá radioaktivita pryč a na místo stále více jezdí turisté.

Vydal jsem se tedy do Ukrajiny a na místě si koupil jednodenní zájezd do Černobylu. A to co jsem tam zažil můžete vidět ve videu, které jsem Vám natočil.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Hledání Jantaru u Baltského moře

Vážka v jantaru

Měl jsem dětský sen, že najdu komára v jantaru, takového jaký byl v legendárním filmu Jurský park. Tehdy jej použili na extrakci dinosauřího DNA a rekonstrukci prehistorického světa. Tento sen jsem si napůl splnil teprve nedávno. Najít komára v jantaru je celkem těžké, ale najít jantar teoreticky možné je. Nakonec hmyz starý miliony let ve zkamenělé pryskyřici si vždy můžete koupit na Ebay.com. A mimochodem, kupte si raději Cestikon 😉

Část 1.

Část 2.

Kam byste se vydali vy?

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Levný internet po EU


Chcete 100 MB kdekoliv po EU na jeden den za 1 Euro? Již brzy bude platná regulace Evropské Unie, jenž operátory donutí, aby zrušili roamingové volání na území EU. V létě 2017 budeme volat za stejnou cenu jako uvnitř ČR.

 
Moje karta Mundo

Co ovšem internet? Potřebujete levný internet na cestách po Evropské Unii. Chcete si bookovat ubytování a dopravu, hledat nejzajímavější místa a restaurace za chodu. Řešení je samozřejmě místní předplacenka. Vždy to tak dělám, když cestuji do cizí země na déle jak týden. Kamarád se mi ale pochlubil ještě s něčím lepším.

Orange Espaňa Mundo pro EU

Právě Orange Espaňa by měl podle všeho nabízet nejlepší předplacenou kartu na internet po EU s označením Mundo.

Nabídka je následující

100 MB internetu za 1 Euro na jeden den. Žádný háček v tom není.

 
I should go to Spain

Jak získat a používat Orange Mundo

1. Kartu koupíte například u tohoto prodejce na Ebay.com, jak jsem to udělal já

2. Následně mu napíšete, aby ji aktivoval a prodejce si vyžádá vaše jméno, datum narození a číslo občanky nebo pasu.

3. Zajdete na stránky Orange Espaňa a zaregistrujete se pod záložkou Mi Orange

4. Na kartě budete mít 5 Euro a můžete si ji pohodlně dobíjet platební kartou v klientské sekci

 
Klientská sekce Orange

Tip: Google Chrome vám stránku přeloží do řeči, které rozumíte.

Víte o jiné zajímavé nabídce? Pošlete tento článek kamarádům a ušetřete jejich peníze při cestování po EU.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

PF 2016 – Proč se dívat do budoucna

Bývalá spolužačka ze základky mi posílala přání do nového roku. Je to fotka 1,5m velké mapy se špendlíky, kde všude byla. Oranžové jsou místa, co navštívila a zelené, kam se v blízké době chystá.

Přání od spolužačky

Přání od spolužačky

Vizualizační tabule

Něco podobného mám doma taky. Zarámované mapky, útržky vstupenek na atrakce a lístky na dopravu z každé cesty. To mi připomíná, kde jsem byl. Nechci však žít minulostí, ale budoucností a tak jsem si vytvořil něco lepšího. Tzv. vizualizační tabuli. Jistě jste o tom už slyšeli z filmu Tajemství. Je to zarámovaný obraz nebo nástěnka s obrázky věcí, které máte za cíl. Tím, že budete mít své cíle neustále na očích, tak se šance, že se vám splní, drasticky zvyšuje.

Příklad tabule (toto není ta moje)

Příklad tabule

Měl jsem v pokoji dlouhou dobu americkou vlajku a obraz Manhattanu z Ikei. O pár let později jsem se vydal do New Yorku a stál na tom samém místě, odkud byla fotografie pořízena. Stejně to fungovalo s mojí vlajkou Brazílie.

Zapoměňte na minulost, žjte přítomností a sněte o budoucnosti.

Pár týdnů zpět jsem si vyrobil onu vizualizační tabuli. Jsou na ní fotky vystříhané z různých cestovatelských časopisů s místy, kam se chci podívat, ale i věci, které si chci koupit, zažít nebo umět. Hovořil jsem o tom s kamarádkou a ta se mi chlubila, že si kdysi dávno z časopisů vystřihla nějaké zážitky, jenž chce prožít, ale zapomněla si z nich udělat nástěnku. I když to neměla na očích, většina věcí se jí stejně splnila a ona jen nevěřícně koukala na tu starou složku s papíry.

Mistr Yoda

Nechte si své cíle pro sebe

Svými sny a cíli se spíše nechlubte. Například tato vědecká studie tvrdí, že naše osobní cíle sdílené s přáteli snižují pravděpodobnost jejich splnění. (článek) Rozhodně je na ní něco pravdy.

Závěrem

Zkonsolidujte si své sny na vizualizační tabuli a vystavte si ji. Dejte si tu práci a kupte si k tomu vše potřebné (rám vysokého formátu nebo nástěnku). Je velká šance, že se vám při dostatečném úsilí většina věcí splní. Toto je můj tip do nového roku a ať se vám vydaří v roce 2016 všechno, co si přejete!

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Video: Maroko – Cesta za dunami: část 7

Z Belyounech jsem se vydal do Tangieru a odtud letadlem do Madridu. A zde i moje cesta končila letem do Bratislavy s Ryanair.

Kompletní sérii z Maroka můžete shlédnout zde.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Video: Maroko – Cesta za dunami: část 6

S Maročankou Assiou jsme se vydali do pro turisty neznámého městečka Belyounech, které leží přímo naproti Gibraltaru, avšak v Africe. Mystické místo ve mně vyvolávalo vzpomínky na to, když jsem byl na Gibraltaru a zanechalo ve mně melancholickou náladu. Tmto vlogem mé putování Marokem končí a další video bude již ze španělského města Madrid.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Video: Cesta za dunami: Cesta za dunami: Chefchaouen, Tétuan, Martil, Maroko – část 5

Vydal jsem se na nedalekou horu poblíž krásného modrého města Chefchauen. Horu jsem sice nezdolal, ale po cestě mě čekala různá řekvapení. Poté jsem se vydal do města Tétouan, kde jsem se potkal s Marokankou Assiou, kterou jsem o pár dnů dříve potkal ve vlaku.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Cesta do Area 51 v Nevadě – část 2

Pokud jste nečetli první díl, tak si ho nejdříve přečtěte.

„Otočte se a už nikdy se nevracejte!“ – věta, kterou jsem si dobře zapamatoval.

Po první návštěvě checkpointu na Mercury Highway jsme se na 3 noci odklidili do víru nedalekého Las Vegas. Město, které nikdy nespí na mě působilo jako jeden velký zábavní park, kde se pořád něco dělo. Překvapilo mě především to, jak jsou v něm služby relativně levné. Pokoj ve čtyřhvězdičkovém hotelu Ceasars Palace, který jsme si vybrali z toho důvodu, že v něm byl natočen film Pařba ve Vegas, nás stál lehce nad $100 za pokoj a noc. (promo nabídka na internetu). Každou noc jsme pak spali v jiném hotelu, abychom jich vyzkoušeli co nejvíce. Luxor a Excalibur.

Ráno v Las Vegas na snídani v Rock Café

Ráno v Las Vegas na snídani v Rock Café

Třetí den ve Vegas jsem to město už nenáviděl a chtěl jsem z něj co nejrychleji odjet. Ta neustálá show a cinkání automatů mě úplně otupilo. První dva dny jsem si v kasínech užíval, i když jsem moc negambloval a spíše nasával atmosféru. Poslední den jsem už chtěl pryč.

Hotel Ceasars Palace, ve kterém přespávali protagonisti filmu Pařba ve Vegas a já

Hotel Ceasars Palace, ve kterém přespávali protagonisti filmu Pařba ve Vegas a já

Konečně přišel den, kdy jsme se rozhodli zvednout kotvy a naším cílovým místem byla opět Oblast 51. tentokrát jsme se chtěli přiblížit ze severní strany po Extraterrestrial Highway. Silnici, která vede do městečka Rachel, jenž má asi 50 obyvatelů a všichni žijí v regulérní poušti uprostřed ničeho. Toto město si také zahrálo v různých filmech včetně Akta X.

Cesta je cíl. Tato cesta vede do města Rachel v Nevadě.

Cesta je cíl. Tato cesta vede do města Rachel v Nevadě.

10. října jsme vyrazili z Vegas směr Area 51 a já byl šťastný, že jsme zase na cestě. Opět tu byly nekonečné dálky a nádherné scenérie hor a pustiny, která sahala až do nekonečna. Opět tu byly perfektně rovné silnice, které končily na obzoru. Nechápu, jak jsme mohli v tom městě strávit tolik času na úkor něčeho tak krásného.

Hory obklopující komplex základni Area 51

Osvícené hory v Nevadě

Opuštěné stroje před městečkem Rachel

Opuštěné stroje před městečkem Rachel

Kousek před městečkem Rachel jsem se zastavili na nedalekém vrakovišti. Staré železné harampádí, historické zrezivělé stroje a díry v zemi. To vše mi připomínalo film Hory mají oči.

Vstup do mimozemské restaurace Little A'Le'Inn

Vstup do mimozemské restaurace Little A’Le’Inn

Už se stmívalo, když jsme do Rachel dorazili. Před proslulou hospodou Little A’Le’Inn byla měřící stanice mikročástic a UFO na jeřábu.

takto by se UFO převážet nemělo. Kdo ví, co se skrývá v jeho útrobách.

Takto by se UFO převážet nemělo. Kdo ví, co se skrývá v jeho útrobách.

Vstoupili jsme do hospůdky, která vypadala jako typická maloměstská americká restaurace. Jeden číšník a pár hostů uvnitř. Prohlíželi jsme si výzdobu. Tři postavy mimozemšťanů a spousta fotek UFOlogů i záhadných objektů na obloze.

Osazenstvo restaurace Little A'Le'Inn

Osazenstvo restaurace Little A’Le’Inn

Když se číšník naklonil k našemu stolu, aby se zeptal, jestli si něco dáme, tak jsme ho předběhli s otázkou: „Je tu někdo, kdo věří na UFO, kdo by nám mohl něco říci?“ „Bohužel ne.“ odpověděl číšník, „ale kdyby se někdo objevil, tak vám řeknu.“

Nástěnka v hospůdce A'Le'Inn

Nástěnka v hospůdce A’Le’Inn

Dali jsme si Alien burger a ke stolu přišel nějaký pán a každému z nás dal jakýsi talisman. Byl to cestovatelský odznáček, který byl určený na vložení do Geocasche.

UFO pozorovaná v této oblasti.

UFO pozorovaná v této oblasti.

Pochvíli se k nám číšník vrátil s tím, že tam ten pán v dlouhém černém kabátě, který před chvílí přišel a teď seděl u baru, je „believer“ a třeba nám něco o UFO řekne. Pamatuji si, jak jsem ho s nervozitou podobné té, když jdete oslovit dívku, která se vám líbí, šel zeptat, jestli nám řekne nějaký příběh, co se tu udál.

Tři krasavci.

Tři krasavci.

Muž byl nadšený, že jsem se ho zeptal a přijal pozvání ke stolu. Měl dlouhý kabát a klobouk a podivné, jakoby nadpozemské rysy v obličeji. Jiří si později dělal legraci, že vypadal jako brouk z filmu Muži v černém.

Jiní tři krasavci.

Jiní tři krasavci.

Vykládal nám o tom, jak jeho kamarád vykopával v okolí silnice pohybová čidla, která tam ilegálně zakopali vojáci, aby jako první věděli, kdo se blíží k jejich základně. Vykldádal nám o tom, jak na obloze sleduje roztodivné objekty. Od ohnivých koulí či kulových blesků, „orbs“ až po zvláštní letouny.

Vše okořeňuje biblickými příměry. Mimozemšťané jsou podle něj padlí andělé. Doporučoval nám i zaručeně pravé video, kde je rozhovor s mimozemšťanem. Video je opravdu strašidelné. Já mu ale nevěřím.

Venku už byla tma a padl na nás lehký strach. Najednou už to nebyla taková legrace. Před odjezdem nás číšník varoval, abychom při zpáteční cestě dávali maximální pozor a jeli méně, než je povolená rychlost. Krávy, které se v oblasti volně pasou, se prý chodí v noci ohřát na teplý asfalt a vozidla se s nimi v minulosti již střetla.

"Až umřu, chci odejít v míru jako ve spánku můj dědeček. Ne v křiku jako ti, co jeli v jeho autě."

„Až umřu, chci odejít v míru jako ve spánku můj dědeček. Ne v křiku jako ti, co jeli v jeho autě.“

Cesta zpátky je ponurá. Po cestě pozoruji oblohu. Tomáš řídí a návrh na krátkou přestávku, při které bychom mohli koukat na hvězdy, odmítá s tím, že zastavíme až budeme na dohled nějakému městu. Měl asi strach, že by přiletělo UFO a my bychom už nenastartovali.

Zastávku jsme si nakonec udělali. Ta tma je doslova nekonečná a ticho a neuvěřitelné. Stojím na silnici a dívám se zpátky směrem kde bylo městečko Rachel. Přemýšlím o zvláštním chlápkovi, kterého jsme tam potkali a o tom, jak vypadal. Jen jestli on nakonec opravdu nebyl mimozemšťan.

„Otočte se a už nikdy se nevracejte!“

Kdo máte rád záhady a UFO, doporučuji skvělou knížku – Utajovaná pravda od Stevena Greera.

Utajovaná pravda dr. Steven Greer

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Cesta do Area 51 v Nevadě – část 1

Auto se maximální povolenou rychlostí prodírá teplým vzduchem po perfektně dokonalé silnici z Los Angeles směrem k Las Vegas. Vybrali jsme si cestu nikoliv po dálnici, avšak delší a klikatější směrem na sever od Los Angeles přes Údolí smrti k nechvalně proslulé Oblasti 51. Neoficiálnímu to názvu letecké základny Edwards Air Force Base, která skrývá mnohá tajemství včetně mimozemských UFO.

Perfektně rovná silnice na cestě do Oblasti 51

Perfektně rovná silnice na cestě do Oblasti 51

Area 51 se rozkládá na oblasti velikosti Moravy, tak není divu, že se tam lecco dá schovat. Toto bájné místo všech lovců UFO je však i domovem stealth letadel a různých tajných moderních vojenských technologií, ale i testů jaderných zbraní. Nebylo to tedy dlouhé rozhodování, když jsme měli možnost Area 51 po cestě do Las Vegas navštívit.

Za těmito vrcholky je proslulá letecká základna

Za těmito vrcholky je proslulá letecká základna

Cesta ubíhala krásně. Jeli jsme já, Tom a Jirka v černém Mustangu kabriolet. Auto tak tak pojmulo všechna naše zavazadla. Byli jsme na cestě do oblasti 51 a za oknem auta se odehrávaly ty nejůžasnější přírodní scenérie.

Zastávka v americkém městě duchů - důlním městečku, které je dnes jen torzem své minulosti

Zastávka v americkém městě duchů – důlním městečku, které je dnes jen torzem své minulosti

Ghost town někde poblíž Údolí smrti

Ghost town někde poblíž Údolí smrti

Po cestě jsme se zastavili, abychom ocenili krásy typického amerického města duchů. Městečka, které mělo důl, domy a dokonce i školu, ale když se ukázalo, že zlatá ruda ve městě není, tak vše utichlo…

Město, jehož sláva vyhasla s poslední lucernou, kterou si horník svítil v dole

Město, jehož sláva vyhasla s poslední lucernou, kterou si horník svítil v dole

Kamenný mozaikový gauč ve městě duchů

Kamenný mozaikový gauč ve městě duchů

Vydali jsme zase na cestu.

Když jsme se zastavili, abychom si odpočinuli od dlouhé cesty, tak nás překvapilo naprosté ticho. Ticho, které přerušoval jen zvuk toho, když jste polkli. Všude kaktusy, pouštní flóra a nekonečná pustina. Uměl jsem si lehce představit, že se by nás zdejší příroda mohla pohlitit.

Nádherná příroda nás doslova ohromila

Nádherná příroda nás doslova ohromila a zastínila i líbivost Mustanga

„Nyní jeďte 160 mil rovně.“ hlásila GPSka a před námi byla silnice, která jakoby končila v nekonečnu. Byla to uklidňující jízda, která předznamenávala něco velkého a na jejím konci byla brána základny.

Cílová stanice - tajná americká základna

Cílová stanice – tajná americká základna

Samozřejmě jsem nepočítal, že bychom hladce projeli až k branám letecké základny, která je tak neslavně zmiňována snad v každém dokumentu o UFO, ale Google Earth naznačoval, že když se vydáme po Mercury Highway, tak bychom mohli dojet co nejblíže k srdci základny a míjet tak krátery, které tam zanechali vojáci, když testovali svoje zbraně a to včetně těch nukleárních. Realita nás však tak daleko nepustila.

Jeli jsme po Veterans Memorial Highway a ještě před malým městečkem Indian Springs jsme zahnuli na Mercury Highway, která vede až do samého středu Oblasti 51.

zaoknem

„Otočte se a už nikdy se nevracejte!“

Okamžitě po vjezdu na Mercury Highway nás tabule varovala, že za tímto místem je zakázáno fotografovat, jak jsme jeli dále a minuli jsme nějaké budovy, tak se intenzita sdělení tabulí stupňovala a tentokrát tabule hlásala, že když sjedeme z cesty, tak budeme zastřeleni a pokud to přežijeme, tak budeme doděláni. Prozatím žádný zákaz vjezdu, takže jsme jeli dál.

Tabule upozorňující na omezenou možnost fotografování. Za tímto bodem již žádné fotky nemám.

Tabule upozorňující na omezenou možnost fotografování. Za tímto bodem již žádné fotky nemám.

Poklidnou cestu nám zaterasil vojenský checkpoint.

Byla to malá bílá budka se závorami a před ní stál voják s puškou. Byl v pohotovosti už když jsme se blížili.

Jiří zastavil u vojáka se slovi: „Dobrý den, my se cheme podívat na kráter. Můžeme jet dál?“ Ten s kamennou tváří a velmi důrazně odvětil: „Otočte se a už nikdy se nevracejte!“ „Máme tedy projet a za checkpointem se otočit?“ pokoušel se Jirka ještě smlouvat. „Vycouvejte a už nikdy se nevracejte!“

V budce za vojákem, který nás velmi drsně poslal pryč, seděl další, který se usmíval. Bavil se. Měli jsme v tu chvíli nahnáno a tak jsme se stejnou cestou vrátili na Veterans Memorial Highway. Po cestě zpět jsme se zastavili za nedalekou bílou budovou, kde nás zastavil šerif.

„Chtěli jsme se jet podívat na kráter.“ říkáme mu. „Oni tam nikoho nepustí,“ soucítil s námi šerif.

Reklama na dron. Další nám po cestě kroužil nad hlavou.

Reklama na dron. Další nám po cestě kroužil nad hlavou.

A tak skončil náš první pokus o návštěvu Oblasti 51. Hláška „Otočte se a už nikdy se nevracejte!“ se stala hláškou dne a stala se z ní věta, kterou jsme rádi po zbytek pobytu v USA používali. Naše cesta nyní směřovala do města hazardu a hříchu – Las Vegas. Tím však naše snažení potkat mimozemšťany neskončilo. O dva dny později jsme se k ostrým vrcholkům nevadských hor, které brání Oblast 51, vydali podruhé tentokrát z druhé strany.

Pokračování o Oblasti 51 v části 2

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Nejlepší města na cestování

Při včerejším popíjení čaje jsem přemýšlel nad tím, která že to města a země jsou ty nejlepší pro turisty. Hodně lidí totiž sní o cestě do USA nebo Austrálie, ale přitom mnohem více zábavy za méně peněz si mohou užít třeba v Jihovýchdní Asii.

Rituál, kdy polijete své peníze posvátnou vodou a ty se vám zdvojnásobí, Japonsko

Rituál, kdy polijete své peníze posvátnou vodou a ty se vám zdvojnásobí, Japonsko

Nejlevnější země a města pro cestovatele

Těžko se dá říci, která země je nejlevnější a udělat nějaký smysluplný žebříček, protože cestovní náklady jsou ve stravě, ubytování, dopravě a dalších službách často těžko měřitelné. Můžete sehnat levné ubytování, ale protože obyvatelé dané země nejsou zvyklí se třeba stravovat mimo domov, tak jste nuceni jíst v dražších restauracích. Slyšel jsem, že je to případ Ruska.

 

Chidinská čtvrť Rocinha, Rio de Janeiro

Chudinská čtvrť Rocinha, Rio de Janeiro

Země, která zase není tolik zvyklá na turisty sice může nabízet veškeré levné služby, ale ubytování může být dražší, kvůli slabé konkurenci. Mám na mysli Barmu.

Hrubý obrázek o levnosti dané země si můžete udělat z čísla HDP (hrubého domácího produktu) na hlavu dané země. Čím nižší HDP (modrá, zelená a žlutá barva), tím je obvykle země pro turisty příznivější, avšak zase může chybět zázemí v podobě hostelů a hotelů.

HDP na hlavu zemí na světě utváří hrubý obrázek toho, kde je to pro Čechy na cestování nejlevnější a kde nejdražší.

HDP na hlavu zemí na světě utváří hrubý obrázek toho, kde je to pro Čechy na cestování nejlevnější a kde nejdražší. zdroj: Sadib (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Pokud se vydáváte do Jižní Ameriky, všude bude pro vás levno, pouze pozor na Chile, které je velmi rozvinuté.

Pokud se vydáváte do Jižní Ameriky, všude bude pro vás levno, pouze pozor na Chile, které je velmi rozvinuté.

Legenda:

Průměrný roční výdělek na hlavu ročně.

Průměrný roční výdělek na hlavu ročně.

Pro Čechy jsou v Evropě levné především země na východ od nás a Portugalsko. Dále velké části Asie a Jižní Ameriky. Africké země, jenž mají nízké HDP mohou být zase paradoxně dražší, protože nejsou připraveny na levné cestování.

Žebříček nejlevnějších měst pro baťůžkáře a cestovatele na světě naleznete v mé knize Cestikon. Je opravdu zajímavý. Například Praha je až na 63. pozici.

Nejzábavnější města pro cestovatele

Nedávno jsem četl článek o tom, že Brno je lepší město pro život než Praha. Článek vychází z průzkumů Numbea a zařazuje Brno na 37. příčku a Prahu na 43. pozici. To není vůbec špatné. Co mě však na seznamu zaujalo, že právě ta nejzábavnější a zároveň levná města na cestování jsou na nejhorších příčkách.

Zajeli byste si do některého z těchto měst?

1. Saigon (Ho Chi Minhovo město), Vietnam – absolutně šílené město, které si zamilujete
2. Rio de Janeiro, Brazílie – skvělá atmosféra, kultura a perfektní lidé
3. Cairo, Egypt
4. Sao Paulo, Brazílie
5. Jakarta, Indonésie
6. Teheran, Irán
7. Kiev, Ukrajina
8. Bogota, Kolumbie

Ve městech na 3. až 8. jsem nebyl a vypadá to, že mám nový seznam měst k navštívení 🙂 Jakarta je prý podobná jako Saigon, Teherán má nádherné památky a je velmi bezpečný, Kiev je zase extrémě levný a v dnešní době celkem zajímavý pro sociální cestování.

Kde jste byli a kam byste rádi zajeli vy?

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Last minute a levné letenky na letišti za 1 Kč

Uvnitř letadla

Pamatujete si, jak vám někdo říkal, že kdosi jiný slyšel, že nějaký jeho známý proletěl svět s letenkami pouze za cenu palivových příplatků? Nebo že ho stála letenka 1 Kč? Slyšeli jste to někdy taky?

Letenka za 1 Kč je to jako příběh ze snu nebo urban legend. Nejste si jistí, jestli se to doopravdy stalo. Přitom je to pravda.

Jak je možné, že někteří lidé takto levně létají?

V první řadě je nutné říci toto: Letenku za Korunu, pokud se nejedná o nějakou záměrnou akci nějaké nízko nákladové aerolinky, prostě neseženete. Stejně tak letenky za cenu pouze palivového příplatku. Dnes již ne. Ale existuje jiná cesta. Viz. konec článku.

Letenkami a tím, jak je dnes nejlevněji koupit se zabývám v mé knize.

Dříve bylo možné to, že jste zašli na letiště a sháněli se přímo tam po volných místech v letadle u check-inu. Dnes je vhodné nakupovat akční letenky na travel blozích.

Čím více se blíží datum odletu, tím vyšší cenu letenky mají. Zajít k check-inu na letišti a kupovat letenku na poslední chvíli se rozhodně nevyplatí.

V době před internetem

Strategické se vyhnutí Severní Koreji při letu do Tokya

Strategické se vyhnutí Severní Koreji při letu do Tokya

V dobách před nástupem internetu bylo opravdu možné přijít na letiště a zakoupit místo v letadle za neskutečně nízkou cenu v případě, že letadlo mělo těsně před odletem nějaká místa. S nástupem internetu však letecké společnosti zapojily nové způsoby prodeje a algoritmy, které mají zajistit maximální výdělek při zachování konkurenceschopnosti. A konkurence je obrovská.

Při nákupu letenek v dnešní době si uvědomte fakt, že aerolinka využívá ty nejmodernější technologie k tomu, aby vám prodala lístek co nejdráže, zároveň jste vy byli spokojení a přitom zůstala konkurenceschopná.

Overselling

Také jste si všimli, že při delších letech je letadlo obvykle naplněné do posledního místečka? Je to tím, že aerolinky používají tzv. overselling. Z dlouhodobých statistik ví, že přibližně 15 procent pasažérů, kteří si let zakoupí, na něj nikdy nenastoupí. Let si rozmyslí, onemocní nebo mají nějaký jiný důvod.

Proto se letecké společnosti uchylují k taktice, kdy nabízejí více míst v letadle, než kolik jich tam doopravdy je. České Aerolinie takto nabízejí okolo 15%. Zahraniční aerolinky třeba i 45%. Letecká společnost tak nabízí více letenek, než kolik je míst v letadle.

Asi si říkáte, co se stane, když na letiště dorazí větší počet pasažérů, kteří chtějí letět a zaplatili si letenku.

„Ubytování v Hiltonu poprvé, podruhé, potřetí…“

Aerolinka v takovém případě vyhlásí dražbu a nejdříve nabízí odlet v jiný čas a slevu na další let, ubytování v hotelu a ještě větší slevu, atd. Navyšuje tak dlouho, dokud se nepřihlásí dostatek cestujících, kteří tolik nespěchají a pro nějakou výhodu se svého letu rádi vzdají.

Je dnes možné získat levné letenky přímo na letišti?

Last minute je podle mě jen prázdná fráze s minimální slevou.

Levné letenky přímo na letišti

Ano, v dnešní době je možné zajet na letiště a shánět se po levných akčních letenkách, pouze však nezajdete k přepážce letecké společnosti (check-inu), ale k prodejnímu místu cestovní kanceláře (stánku).

Bohužel to moc dobře nefunguje v ČR. V Praze na letišti Václav Havel (PRG) nejsou cestovky příliš zvyklé prodávat zájezdy na poslední chvíli. Pod pojmem last minute se často skrývá prázdná marketingová fráze s marginální slevou. Něco podobného, jako slovo „AKCE“ v supermarketech, jenž by se mělo častokrát vyměnit za „POZOR: NĚCO TOMU JE“.

Když se vytvoří dostatečně velká skupina lidí, kteří se budou cestovek na letišti PRG na levné zájezdy dotazovat, tak se dříve nebo později vytvoří trh pro tyto příležitosti.

Letiště vhodná pro nákup last minute letenky

Vídeň (VIE)
Mnichov (MUC)
Drážďany (DRS)
Frankfurt (FRA)

Sežeňte si ubytování.

Jak se připravit na last minute na letišti

Sbalte se podle toho, kam se chcete vydat. Máte třeba preferenci:

– chci k moři
– chci do přírody
– chci do města

… a pak přijeďte brzo ráno na letiště (doporučuje se pátek nebo sobota) a obcházejte stánky cestovek. Je velmi pravděpodobné, že něco výhodného seženete.

Nevýhodou last minute zájezdů je ten, že se jedná o zájezdy a v ceně je i ubytování a další věci, o které třeba nemáte zájem. Pokud letenka vychází dráž, než cena celého zájezdu, tak se můžete se zájezdem pouze proletět a pak se v cíli od skupiny oddělit a připojit se k ní zase na konci zájezdu.

To je tedy dnešní cesta, jak shánět letenky přímo na letišti. Last minute není zrovna to, co by bylo vždy nejvýhodnější, ale někdo si může tento způsob nákupu dovolené oblíbit.

Pro nákup levných letenek doporučuji tyto moje články:
Nákup letenek po Evropě
Matrix a fuel dumping (pro pokročilé)

Máte nějaké jiné informace ohledně last minute a letenek přímo na letišti? Podělte se s námi v komentářích.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Proč Češi nemají rádi Čechy

Toto bude zatím můj nejtěžší příspěvek. Mnoho lidí bude nesouhlasit, ale já vím, že mám pravdu. Často vidím v internetových diskuzích kolem politiky nebo třeba korupce hlášky typu: „No jo, Česká republika“, „Čechystán“, „Čecháčci“, „Čeští hobiti“ „Tohle se může stát jen v ČR“, „banánová republika“ apod. 🙂

Od kamarádů občas slyším: „Jsou tady hrozný lidi“ apod. a sám si občas stěžuji na Českou republiku, když mi třeba paní na poště nechce vzít dopis, protože jsem u okýnka „listovní služby, výdej balíků“, což by de facto kvůli čárce mělo znamenat, že dělají všechny listovní služby a tudíž i příjem dopisů. Nakonec mi paní dopis vzala 🙂

Když něco nefunguje: „No jo, Česká Republika“.

Třeba v zajímavém rozhovoru na DVTV Martin Jaroš mluví o rozdílech mezi Katarem a Českou republikou z pohledu tvůrce reklamy. Po shlédnutí ve mě zůstal pocit toho, jakoby byl Katar tak skvělý a my v ČR jsme „prostě unikátní a zvláštní“. Martin to přímo neřekl, ale byl to můj pocit z rozhovoru.

Ostatní země stojí „za prd“.

Moje úvaha proč Češi nemají rádi Čechy je následující. Nechci tvrdit, jak jsme jenom skvělá země, ale jednu věc vím jistě: Ostatní země stojí taky „za prd“. Alespoň to mi řeklo již mnoho cizinců o své zemi.

Šťastná paní na tržnici ve městě Kampot, Kambodža

Šťastná paní na tržnici ve městě Kampot, Kambodža

Když se s někým cizím bavím, tak se snažím dostat pod slupku k tomu, co si myslí doopravdy a mnohokrát se mi již stalo, že jsem slyšel ty samé hlášky od Angličanů, Němců, Nizozemců a vůbec obecně od všech lidí ze zemí, ke kterým třeba i vzhlížíme.

Různé úvahy, ale především návody na to, jak koupit ty nejlepvnější letenky a ubytování popisuji v mé knize o cestování.

Samozřejmě vám každý nejdříve řekne, jak je jejich země skvělá a jak jsou na ni hrdí. Když se ale zajímáte trochu víc, tak si začnou stěžovat. Angličanka, kterou jsem potkal v Kambodži mi vykládala o tom, jak Angličané závidí a jak všechno kritizují, jsou nepřátelští a všemu „moc rozumí“ a navíc jsou moc oranžoví. To myslela z legrace a narážela na anglickou oblibu krémů imitujících opálení.

Jeden Němec mi zase říkal, jak mají zkorumpovanou vládu. Američan, jak jsou všichni rasisti.

Mimochodem zajímavý článek o korupci v Německu (anglicky). V nějaké internetové diskuzi jsem od Američana dokonce četl: „no jo, United States of Bannana“.

Můžete se na YouTube v politických videích z jiných zemí podívat do komentářů a podobné hlášky, jako jsou na iDnesu, jsou tam taky.

S tímto nesouhlasím :)

S tímto nesouhlasím 🙂

Mohli byste namítnout, že jste byli v zahraničí a tam byli všichni skvělí a příjemní a měli tam rádi svoji zemi a pěkně se o ní starali. Není to spíš ale lidská vlastnost pokoušet se zapůsobit na cizince? Když se například někdo zeptá mě na Českou republiku, tak také vyzdvihnu pozitiva a pokouším se svoji zemi prezentovat.

Přistihli jste se někdy při návratu z dovolené, jak si říkáte, že tam, kde jste byli, byste hned nejraději emigrovali, jak tam byli všichni hodní a kamarádští a vy jste teď zase v té zlé zemi? Když se ale zeptáte někoho, kdo v cizí zemi žije, taky vám sdělí spoustu nevýhod, kterých si při krátké návštěvě nevšimnete. Navíc jste host, nikoliv spoluobčan.

Na Manhattanu jsem viděl, jak chlápka v obleku trošku šťouchla paní co nesla koberec a on se naní obořil takovým drsným způsobem, který jsem v životě neviděl.

V Nice jsem byl dokonce svědkem toho, jak nějaký Francouz v tramvaji šíleným způsobem seřval americké turisty: „F****** Americans!“, hulákal. Ti se jen stydlivě usmívali.

Doprava na vyjížďku lodí, Kampot Kambodža

Doprava na vyjížďku lodí, Kampot Kambodža

Já, když cestuji déle, taky mě začnou různé maličkosti štvát. Jakoby se život stal zase běžný už při cestování. Cestování není jenom super skvělá nálada all the time. Skvěle to shrnuje dokument A map for Saturday o baťůžkářích, co cestují třeba i rok v kuse.

Přijde mi, že i vzdělaní a chytří lidé se dopouštějí té generalizace, že „my Češi“ jsme prostě unikátní v tom, jak jsme (doplň nějaké negativum). Přitom, jsem něco podobného slyšel i od cizinců jako „my Dáni jsme nejhorší, protože…“.

Lidi mají rádi škatulkování, protože to zjednodušuje život. Tohle je Čech, takže se bude chovat takto, toto je Rom, takže se dá čekat toto a tohle je blondýna, takže toho moc neví. Přitom tak často vytvářejí samosenaplňující proroctví nebo jsou úplně vedle.

Dovolím si teď škatulkovat: Na druhou stranu některé národy nás mají velmi rády. Konkrétně Poláci.

Za celou dobu, co se s cizinci bavím o jejich zemi trochu do hloubky, a to je jedna z věcí, co mě na cestování baví, jsem došel k tomu názoru, že my Češi nejsme tak unikátní ve špatných věcech, jak si myslíme. Spíše my lidé jsme unikátní v tom, jak si stěžujeme, škatlkujeme a libujeme si v negativních věcech. Esence mého sdělení je taková, že všude je to na prd a všude je to skvělé – záleží na úhlu pohledu.

Co vím určitě je to, že poměr dobrých a špatných lidí je všude na světě stejný. Pokud si však mohu dovolit to zjednodušení na hodné a zlé, které ve skutečnosti neexistuje. Spíše ti, co ostatním lidem pomáhají více a ti, co pomáhají ostatním méně. A to nemyslím pouze finančně.

„Ať už říkáte, že váš život je hrozný nebo skvělý. Vždy máte pravdu“

Je jedno, jestli to tak je nebo ne, ale můj pocit je takový, že všichni lidé na zemi jsou více méně stejní. Samozřejmě jsou nějaké rozdíly, ale obecně přemýšlíme všichni velmi podobně. Máme předsudky a nebo skrýváme, co si myslíme o lidech, co jsou jiní než my.

Přesun na ostrov Lanta, Thajsko

Přesun na ostrov Lanta, Thajsko

Možná mě teď dostihne karma a začnou se mi dít hrozné věci, abych si zase mohl zanadávat „To se prostě může stát jen v Česku“, ale doufám, že ne, protože tímto článkem jsem chtěl vyjádřit pouze můj pocit, který jsem nabyl za léta bádání o pokoušení se pochopení lidí na celém světě. Kamarádka to shrnula slovy, že jsem sociální cestovatel.

„My Češi, jakoby se dalo vyměnit za my lidi.“

Pokud se s tímto článkem ztotožňujete, tak budu rád za sdílení.

* Je legrace, že přesně to, co v článku adresuji, toho se v článku dopouštím 🙂

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Češky v Brazílii

Das tchecas das Brazil

Když jsem byl v roce 2012 v Brazíli v Rio de Janeiro, tak jsem se tam zkamarádil s klukem, co pracoval v hostelu, kde jsem bydlel – s Arialem. Když jsem mu říkal, že jsem z České republiky, tak se mu rozzářily oči a řekl: „Aaaa, Česká republika, tam máte krásné ženy a výborné pivo“. Nemohl jsem mu oponovat.

Michaela a Dominika jsou nejslavnější Češky v Brazílii.

Arial se mi zmínil o dvou Češkách – Michaele a Dominice, které byly v Brazílii na dovolené a staly se národními celebritami. Nejdříve lámanou portugalštinou na sociálních sítích mluvily o tom, jak chtějí navštívit Brazílii a to nakonec i udělaly. Dokonce byly i v nejsledovanější brazilské zábavné show a nafotil je Playboy.

Jakto, že jsem o tom nikdy neslyšel?

Brazílii, ale i to, jak kupovat levné letenky a ubytování, shrnuje moje kniha o cestování.

Doma jsem si pak na Youtube našel pár videí.

Pod frázemi „das tchecas do brazil“ „we luv brazil“ toho najdete více. Kdo tomu rozumíte, byste mi to mohli přeložit 🙂

Moment, to ale nejsou Češky.

A nebyly. Celé to byla chytrá virální kampaň na novou značku piva Proibida (Zakázáno). Vysvětlení si můžete pustit tady. Jsou to modelky z Británie a Slovenska. Alicia Seffras a Michaela Matějková.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Fontány a pítka s pitnou vodou v Praze

Tento týden se očekávají teploty až k 37°C, tak vám možná přijde vhod následující tip pokud bydlíte nebo cestujete do Prahy. Tip je pro všechny Pražany a lidi, co do Prahy cestují.

Mapa pítek v centru Prahy

Mapa pítek v centru Prahy. Klikněte na obrázek pro zobrazení mapy.

Jde o doplňování tekutin vodou z kohoutku a v případě Prahy si můžete načepovat pitnou vodu i přímo na ulici z pítek a fontán s pitnou vodou. Nemusíte se bát nebo stydět. Jsou k tomu určena. Navíc hygienické normy na vodu z vodovodu jsou obvykle vyšší než na tu balenou.

Nekupujte si sladké limonády v PET lahvi, když se můžete zdarma napít z fontán, kde teče pitná voda určená pro lidi. Ušetříte peníze i životní prostředí.

Pití čisté vody propaguji i v mé knize o cestování, ve které píši, jak ušetřit za letenky a stát se cestovatelem.

Františkánská zahrada

Nové pítko na na dětském hřišti.

Nové pítko na na dětském hřišti. Je uprostřed fotky. Takový ten černý válec s měděnou skulpturou.

Kousek od stanice metra Můstek se ve Františkánské zahradě jenž dříve patřila mnichům, nahází nové stylové pítko na fotobuňku. Ochutnejte z ní vodu.

Kampa

Litinové pítko na dětském hřišti na Kampě.

Litinové pítko na dětském hřišti na Kampě.

Nenápadné pítko se nachází ve střední části parku na dětském hřišti. Dětská hřiště jsou místa, kde se budete s fontánami s pitnou vodou často setkávat.

[fblike]

Už jste někdy měli možnost s malým úsilím mít pozitivní dopad na životní prostředí? Sdílejte prosím tento článek ať se o této možnosti dozví více lidí a nekupují si limonády v PET láhvích. Díky!

Karlův most

Pítko na dětském hřišti kousek od Karlova mostu na levém břehu Vltavy.

Pítko na dětském hřišti kousek od Karlova mostu na levém břehu Vltavy.

Kdyby tak turisté věděli, že kousek od Karlova mostu je možnost se zdarma občerstvit. Na dětském hřišti pod Karlovým mostem je moderní pítko. Přístup k němu je pod posledním průchozím obloukem Karlova mostu na levém břehu Vltavy.

Ulice Jilská 6

Fontánka na náměstíčku na ulici Jilská.

Fontánka na náměstíčku na ulici Jilská.

Klasické litinové pítko naleznete i v této turistické uličce. Hledejte Jilská 6 a dojdete na malé náměstíčko.

Ulice Vodičkova 16

Nové pítko na ulici Vodičkova. Kde jinde by pítko mělo být :)

Nové pítko na ulici Vodičkova. Kde jinde by pítko mělo být 🙂

Kousek od Václavského náměstí blíže ke Karlovu náměstí na ulici Vodičkova 16 je pár laviček a moderní fontánka s pitnou vodou.

Park Vrchlického sady

Litinové pítko na Vrchlického sady.

Litinové pítko na Vrchlického sady.

Dvě litinová pítka stojí u dětského hřiště v parku Vrchlického sady. Nejen děti se mohou v klidu napít.

Další litinové pítko na Vrchlického sady.

Další litinové pítko na Vrchlického sady.

Park Lannova

Možnost občerstvení v parku u ulice Lannova.

Možnost občerstvení v parku u ulice Lannova.

Domovem tohoto pítka je dětské hřiště v parku na Lannové ulici u nábřeží Ludvíka Svobody na Josefově.

Petrské náměstí

Pítko na Petrském náměstí.

Pítko na Petrském náměstí.

Kousek od kostela na Petrském náměstí se nachází litinové pítko s chladnou a osvěžující pitnou vodou. Nechte ji trochu odtéci.

Petřínské terasy (Hellichova)

Na začátku Petřínské terasy na ulici Hellichova je pítko s nezávadnou vodou.

Na začátku Petřínské terasy na ulici Hellichova je pítko s nezávadnou vodou.

Hned na začátku Petřínských teras na ulici Hellichova naleznete pítko, které stylově odvádí vodu dolů z kopce.

Petřínské terasy (Vlašská)

Trochu zapadlá kašna na ulici Vlašská.

Trochu zapadlá kašna na ulici Vlašská.

Na druhé straně Petřínských teras je na dětském hřišti další litinový kus určený k hydrataci. Zvířata, děti, rodiče a všichni ostatní se mohou v klidu občerstvit. Vchod je z ulice Vlašská.

Dětské hřiště (Za Haštalem)

Dětské hřiště na malé ulici Za haštalem. Vlevo můžete vidět klasické litinové pítko.

Dětské hřiště na malé ulici Za haštalem. Vlevo můžete vidět klasické litinové pítko.

Na malinké uličce Za Haštalem 8 je zapadlé dětské hřiště a tam je i nové pítko.

Slovanský ostrov

Pítko na Slovanském ostrově.

Pítko na Slovanském ostrově.

Na dětském hřišti umístěném na tomto ostrově uprostřed Vltavy je také možné občerstvení díky blahodárné H₂O.

Nějaké pítko z centra Prahy mi zde chybí?

>> Zde je k dispozici mapa pítek v Praze

[fblike]

Zdroje: Pítka na Praha 1 a Google StreetView.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více

Fontány a pítka s pitnou vodou v Brně

aaaaIMG_4882-750x410

Když píši tento post, je venku 31°C, tak jsem si říkal, že by se vám, co jste z Brna, tento tip mohl hodit.

Když jste v centru města a dostanete žízeň, nemusíte hned sedat do hospody nebo si kupovat lahvičku se šťávou.

Jeden z mnoha triků, které naleznete v mojí knize Cestikon je to, že můžete ušetřit mnoho peněz a životního prostředí tím, že si nebudete kupovat vždy novou PET láhev s vodou, ale raději si budete pitnou vodu čepovat z dostupných zdrojů zdarma. Stejně tak můžete v Brně pít vodu z pítek a fontánek a šetřit tak peníze, ale především životní prostředí. Na jedno napití hned nemusíte nenávratně odhodit kus transparentního plastu do přírody.

Veřejná zeleň města Brna se stará hned o několik fontán a pítek, jež jsou rozmístěna po centru Brna a ze kterých teče naprosto nezávadná pitná voda. Lidé se jich i přes to bojí. Nebo se snad stydí? Pili jste z některého někdy? Není důvod se nenapít.

Náměstí Svobody

Skvělá fontánka s pitnou vodou před Bontonlandem

Skvělá fontánka s pitnou vodou před Bontonlandem

Mnoho pracujících a mladších lidí sem pít nechodí. Asi se stydí, protože vždy, když vidím někoho z této fontány pít, tak je to nějaký důchodce. Zaměstnaní lidé si radší koupí láhev. Nebo se pletu?

Jakubské náměstí

Pítko s pitnou vodou hned vedle hospody Na stojáka

Pítko s pitnou vodou hned vedle hospody Na stojáka

Nezávadnost vody zrčící z pusy hada potvrzuje i cedulka s nápisem „pitná voda“ na zemi. Pro větší pocit bezpečí se nedotýkejte rty pusy hada.

Janáčkovo divadlo

Pítko u Janáčkova divadla

Pítko u Janáčkova divadla


Kousek od barevné tiskárny na vodu směrem k ul. Milady Horákové se nachází malá fontánka s tlačítkem.

[fblike]

Už jste někdy měli možnost s minimálním úsilím mít velký pozitivní dopad na životní prostředí? Nyní je ta možnost. Sdílejte prosím tento článek z mého blogu, ať lidé nekupují malé balené nápoje a raději pijí z pítek 🙂 Díky.

Malinovského náměstí

Pítko na Malinovského náměstí

Pítko na Malinovského náměstí

Čerstvě opravené pítko kousek od skulptury drátěných Žárovek na Malinovského náměstí mě rozhodně potěšilo.

Zelný trh

Ve spodní části se nachází kašna, kde si můžete umýt zakoupené ovoce, zchladit se nebo se napít

Ve spodní části se nachází kašna, kde si můžete umýt zakoupené ovoce, zchladit se nebo se napít.

Tam kde je možné od nepaměti umýt čerstvě nabyté ovoce na Zelném trhu, tam se dá i krásně napít čerstvé chladné vody.

Petrov

Stylové pítko s mosazným tlačítkem ve tvaru kapky u Petrova.

Stylové pítko s mosazným tlačítkem ve tvaru kapky u Petrova.

V těsné blízkosti Katedrály svatých Petra a Pavla se nachází pěkné pítko, o kterém málokdo ví. Vypadá spíše jako nějaká abstraktní socha. Na fotce je vlhké, protože vždy zkouším, jestli z něj teče voda. Cedulka s nápisem Pitná voda zde nechybí.

Denisovy sady

Dva kužely s pitnou vodou jsou v Denisových sadech kousek od obelisku

Dva kužely s pitnou vodou jsou v Denisových sadech kousek od obelisku

Vždy, když se chcete napít, nechte vodu odtéci, ať si můžete být jisti čistotou a správnou teplotou.

Česká

Naproti hotelu Avion uprostřed zahrádky naleznete tuto starou kašnu s pitnou vodou

Naproti hotelu Avion uprostřed zahrádky naleznete tuto starou kašnu s pitnou vodou

Z fontány na České dříve dole pili psi a nahoře koně. Dnes z ní rádi pijí ptáčci, ale lidé mohou taky.

Lužánky

 V lužánkách jsou hned tři fontány s pitnou vodou

V Lužánkách jsou hned tři fontány s pitnou vodou

V parku Lužánky jsou hned tři fontány s pitnou vodou a neznamená to, že s nich pijí jen psi.

Pítko v lužánkách, kde si můžete naplnit láhev pitnou vodou.

Pítko v lužánkách, kde si můžete naplnit láhev pitnou vodou.

Husitská

Pítko na začátku ulice Husistká.

Pítko na začátku ulice Husistká.


Díky Karlovi za tento úlovek. Na Husitské 2 mezi přechody pro chodce se nachází toto pítko, které je však neoznačené. Vše nasvědčuje tomu, že je pitné, protože z něj Karel bez problému pije.

Otevřená zahrada Nadace Partnerství

Pítko v Otevřené zahradě Nadace Partnerství, přijďte se osvěžit.

Pítko v Otevřené zahradě Nadace Partnerství, přijďte se osvěžit.


Na Údolní 33 naleznete pítko na zahradě Nadace Partnerství. Za přidání lokace a fotky díky Martinovi 🙂

Park Studánka

Uvnitř altánku v parku Studánka kousek od Petrova naleznete pítko.

Uvnitř altánku v parku Studánka kousek od Petrova naleznete pítko.


Nedávno zrekonstruovaný park v sobě ukrývá zdroj pitné vody. Díky Kláře za tip.

Moravské náměstí

Kohoutek s vodou na Moravském náměstí kousek od centrální fontány.

Kohoutek s vodou na Moravském náměstí kousek od centrální fontány.


Kohoutek s vodou naleznete nově i v parku na Moravském náměstí, kde si můžete omýt své zakoupené ovoce.

Další informace o pítkách v Brně naleznete na Facebookové stránce Brno žít, vodu pít.

BONUS – Kde si nabít telefon

T-mobile - možnost nabití mobilu zdarma

T-mobile – možnost nabití mobilu zdarma

Přímo na náměstí Svobody v prodejně T-mobile si můžete zamčít svůj mobil do skříňky a přitom jej nechat zdarma nabíjet. Aby slušní lidé zůstali slušnými, tak raději zakryjte jaké číslo při zadávání kódu na skříňce vkládáte. Pro nabití svého mobilu zákazníkem T-mobile být nemusíte.

Kniha Cestikon

Více naleznete v Cestikonu:

- Letenky o 70% levněji, ubytování zdarma

- Čtivá kniha s triky a příběhy

- Získejte motivaci a cestujte třeba i sami

- Jak pro začátečníky tak velmi zkušené cestovatele

» Zjistit více